Muslimská rodina zavrhla svého syna, protože je gay. Teď se oženil a chce inspirovat ostatní

Magazín Magazín
14. 7. 2017 8:52
Jahed Choudhury s bangladéšskými předky byl odmala považován za černou ovci rodiny a ve škole jej spolužáci šikanovali. Od dětství věděl, že je homosexuál, ale protože jeho rodina považuje odlišnou sexuální orientaci za nemoc, snažil se "změnit". Našel si přítelkyni, bral léky a vyrazil na pouť do Saúdské Arábie. Nepřijala jej však ani muslimská komunita. V době, kdy se pokusil o sebevraždu, se seznámil se svým budoucím manželem Seanem Roganem, kterého si před časem vzal v jednom malém britském městečku. Podle britských médií se jedná o první gay muslimskou svatbu v zemi.
Jahed Choudhury a Sean Rogan.
Jahed Choudhury a Sean Rogan. | Foto: Profimedia.cz

V městečku Walsall nedaleko Birminghamu se uskutečnila historicky první muslimská gay svatba ve Velké Británii. Čtyřiadvacetiletý Jahed Choudhury si v tradičním oděvu vzal svého devatenáctiletého partnera Seana Rogana při malé ceremonii na místním úřadě.

Jejich cílem je ukázat, že i muslimové mohou být gayové a neměli by se bát o své sexuální orientaci mluvit. O obřadu informoval server Express & Star.

Cesta Jaheda Choudhuryho k oltáři s milovaným mužem však nebyla jednoduchá. Narodil se jako jedno z dětí bangladéšských rodičů a prakticky odmalička byl podle svých slov černou ovcí rodiny.

Na střední škole byl za svou odlišnost šikanován ostatními spolužáky - házeli na něj odpadky, plivali a opakovaně jej slovně napadali.

Před sebevraždou jej zachránilo setkání s budoucím manželem

Aby svému trápení unikl, snažil se změnit tím, že si našel přítelkyni, bral léky a dokonce se vydal na pouť do Saúdské Arábie a Bangladéše. Ani to však nepomohlo.

Na ulicích byl urážen ostatními muslimy a na jeho dveře dokonce někdo načmáral slovo fag, což je velmi urážlivé označení pro homosexuály. Po tomto útoku jej vyloučili z mešity, kam docházel patnáct let.

Kvůli všem těmto incidentům se pokusil o sebevraždu. A právě v té době potkal svého budoucího manžela Seana Rogana. "Plakal jsem na lavičce, když Sean přišel a zeptal se mě, jestli jsem v pořádku. Když jsem byl na dně, dal mi naději a stál při mně celou dobu," popsal setkání Choudhury.

Rodina jej zavrhla, trpí posttraumatickou stresovou poruchou

Přestože Choudhury má silnou podporu svého partnera, léta psychického strádání se na něm podepsala. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou, což mu znemožňuje pracovat naplno a být o samotě s lidmi. Jeho rodina jej zavrhla.

"Tohle je způsob, jak lidem ukázat, že je mi to jedno. Moje rodina nechtěla v tento den přijít, nechtějí to vidět, je to pro ně příliš trapné. Myslí si, že je to nějaký druh onemocnění, které může být léčeno. Někteří členové mé rodiny to stále nazývají jakousi etapou," popsal svůj složitý rodinný vztah mladý Bangladéšan.

Jahed a Sean nicméně věří v to, že jejich sňatek se stane symbolem síly pro muslimy, kteřé ještě nenašli sílu říct svým rodičům o své sexuální orientaci. "Chtěl bych říct všem lidem, kteří procházejí stejným problémem, že je to v pořádku - ukážeme celému světu, že můžeme být gayové a muslimové," prohlásil Choudhury.

A dodal, že všichni homosexuální muslimové, a zejména ti, kteří svou orientaci skrývají, by měli vyjít ven s pravdou a říct o tom svým rodičům dřív, než bude příliš pozdě a dostanou se do deprese.

Podívejte se: Právo na sňatek by si zasloužili i gayové a lesby v ČR, říká aktivista Evan Wolfson

Dnes manželství gayů a leseb podporuje většina Američanů, právo na sňatek by si zasloužili i gayové a lesby v ČR, říká aktivista Evan Wolfson. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy