Muslimská rodina zavrhla svého syna, protože je gay. Teď se oženil a chce inspirovat ostatní

Magazín Magazín
14. 7. 2017 8:52
Jahed Choudhury s bangladéšskými předky byl odmala považován za černou ovci rodiny a ve škole jej spolužáci šikanovali. Od dětství věděl, že je homosexuál, ale protože jeho rodina považuje odlišnou sexuální orientaci za nemoc, snažil se "změnit". Našel si přítelkyni, bral léky a vyrazil na pouť do Saúdské Arábie. Nepřijala jej však ani muslimská komunita. V době, kdy se pokusil o sebevraždu, se seznámil se svým budoucím manželem Seanem Roganem, kterého si před časem vzal v jednom malém britském městečku. Podle britských médií se jedná o první gay muslimskou svatbu v zemi.
Jahed Choudhury a Sean Rogan.
Jahed Choudhury a Sean Rogan. | Foto: Profimedia.cz

V městečku Walsall nedaleko Birminghamu se uskutečnila historicky první muslimská gay svatba ve Velké Británii. Čtyřiadvacetiletý Jahed Choudhury si v tradičním oděvu vzal svého devatenáctiletého partnera Seana Rogana při malé ceremonii na místním úřadě.

Jejich cílem je ukázat, že i muslimové mohou být gayové a neměli by se bát o své sexuální orientaci mluvit. O obřadu informoval server Express & Star.

Cesta Jaheda Choudhuryho k oltáři s milovaným mužem však nebyla jednoduchá. Narodil se jako jedno z dětí bangladéšských rodičů a prakticky odmalička byl podle svých slov černou ovcí rodiny.

Na střední škole byl za svou odlišnost šikanován ostatními spolužáky - házeli na něj odpadky, plivali a opakovaně jej slovně napadali.

Před sebevraždou jej zachránilo setkání s budoucím manželem

Aby svému trápení unikl, snažil se změnit tím, že si našel přítelkyni, bral léky a dokonce se vydal na pouť do Saúdské Arábie a Bangladéše. Ani to však nepomohlo.

Na ulicích byl urážen ostatními muslimy a na jeho dveře dokonce někdo načmáral slovo fag, což je velmi urážlivé označení pro homosexuály. Po tomto útoku jej vyloučili z mešity, kam docházel patnáct let.

Kvůli všem těmto incidentům se pokusil o sebevraždu. A právě v té době potkal svého budoucího manžela Seana Rogana. "Plakal jsem na lavičce, když Sean přišel a zeptal se mě, jestli jsem v pořádku. Když jsem byl na dně, dal mi naději a stál při mně celou dobu," popsal setkání Choudhury.

Rodina jej zavrhla, trpí posttraumatickou stresovou poruchou

Přestože Choudhury má silnou podporu svého partnera, léta psychického strádání se na něm podepsala. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou, což mu znemožňuje pracovat naplno a být o samotě s lidmi. Jeho rodina jej zavrhla.

"Tohle je způsob, jak lidem ukázat, že je mi to jedno. Moje rodina nechtěla v tento den přijít, nechtějí to vidět, je to pro ně příliš trapné. Myslí si, že je to nějaký druh onemocnění, které může být léčeno. Někteří členové mé rodiny to stále nazývají jakousi etapou," popsal svůj složitý rodinný vztah mladý Bangladéšan.

Jahed a Sean nicméně věří v to, že jejich sňatek se stane symbolem síly pro muslimy, kteřé ještě nenašli sílu říct svým rodičům o své sexuální orientaci. "Chtěl bych říct všem lidem, kteří procházejí stejným problémem, že je to v pořádku - ukážeme celému světu, že můžeme být gayové a muslimové," prohlásil Choudhury.

A dodal, že všichni homosexuální muslimové, a zejména ti, kteří svou orientaci skrývají, by měli vyjít ven s pravdou a říct o tom svým rodičům dřív, než bude příliš pozdě a dostanou se do deprese.

Podívejte se: Právo na sňatek by si zasloužili i gayové a lesby v ČR, říká aktivista Evan Wolfson

Dnes manželství gayů a leseb podporuje většina Američanů, právo na sňatek by si zasloužili i gayové a lesby v ČR, říká aktivista Evan Wolfson. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 53 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy