Americké Floridě vládne přímořská pohoda

Adam Pešek
15. 7. 2011 16:00
Relaxace na pláži je stěžejním floridským lákadlem, možností je ale více
pobřeží města Fort Lauerdale, Florida
pobřeží města Fort Lauerdale, Florida | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejjižnější stát Spojených států amerických, Florida, je svými plážemi a více než příjemný počasím proslulý a přezdívka The Sunshine State, neboli slunečný stát, k němu bezesporu sedí. Relax u pobřeží sice není jediným floridským lákadlem, ovšem většina dalších stále bude v duchu víceméně pasivní dovolené. Jedním z mála protipólů zábavních parků v Orlandu či jiných, turisticky přívětivých atrakcí, pak můžou být výlety za přírodou národního parku Everglades či rozlehlého státního lesa Ocala.

Velké popularitě se těší město Miami, které je svou plážovou kulturou naprosto charakteristické. Pruh pobřeží Miami Beach lemují desítky stánků, barů, restaurací a hotelů, denní lenošení pak kompenzuje bohatý noční život v mnoha stylových tanečních klubech. Nejen milovníky architektury okouzlí čtvrť Art Deco District se zhruba osmi sty budov ve stejnojmenném stylu. Luxusními butiky se okázale chlubí ulice Lincoln Road Mall a přístav Port of Miami plní velkolepé výletní lodě. Pokud vašim očím více vyhovuje živý svět, můžete zkusit vystoupení cvičených delfínu v mořském akváriu, tropickou zahradu Jungle Island nebo rozlehlou miamskou ZOO.

bažiny národního parku Everglades, Florida
bažiny národního parku Everglades, Florida | Foto: Isifa/Thinkstock

Za zvířaty v nepřirozeném prostředí ale raději zamiřte do Orlanda. Mořské parky napočítáte hned tři, přičemž nejvíce zajímavě se tváří plavání s delfíny v Discovery Cove, aligátory si zase zblízka prohlédnete v parku Gatorland. Do turistické atrakce se zformovala třeba i biblická tématika a na zábavu i poučení tak láká park Holy Land stylizovaný do podoby Jeruzaléma.

Miami žije i v noci
Miami žije i v noci | Foto: Isifa/Thinkstock

Tematickým parkům poměrně suverénně vévodí slavný Walt Disney World, jehož megalomanský areál se dokonce dělí na několik částí. Kromě fantastické zábavy s horskými dráhami a dalšími atrakcemi nabízí vyžití i odrostlejším, pro které jsou přichystány různé bary, kluby a restaurace. Vše samozřejmě v duchu disneyovského světa.

Nejsou-li vám uměle vytvořená centra cestovního ruchu po chuti, můžete zamířit do třetí největší americké rezervace Everglades. Místní močály, bažiny a okolní tropická džungle jsou domovem velkého množství aligátorů, rozličného ptactva i nádherných rostlin a bohatou faunu i flóru si můžete prohlédnout třeba z paluby speciálního vznášedla. K dispozici ovšem máte i řadu turistických stezek, které projdete po svých, nicméně na některé z nich se bez průvodce nepodíváte.

orlandské mořské parky nabízí podívanou na vycvičené delfíny
orlandské mořské parky nabízí podívanou na vycvičené delfíny | Foto: Isifa/Thinkstock

Přímořskou pohodu si pak užijete i v amerických Benátkách Fort Lauderdale, maličkém městě plném palem Fort Myers nebo větším a oblíbenějším Clearwater. Uvolňující atmosféra St. Petersburgu ovlivnila surrealistického malíře Salvadora Dalího a místní muzeum nabízí pohled na více než padesát jeho více či méně známých obrazů.

Statisíce návštěvníků míří na mys Canaveral za americkou základnou vesmírných letů, množství památek zdobí Tampu, automobilové závody proslavily Daytonu Beach, v metropoli Jacksonville zase stojí desítky velkolepých mrakodrapů. A výčet zajímavých měst by mohl ještě dlouho pokračovat.

mrakodrapy v metropoli Jacksonville, Florida
mrakodrapy v metropoli Jacksonville, Florida | Foto: Isifa/Thinkstock

Pohodová a zajímavých míst plná Florida všeobecně platí za poměrně lukrativní destinaci a ani samotné letenky nejsou vzhledem ke vzdálenosti nikterak levné. Zpáteční do Fort Lauerdale, Tampy nebo Orlanda se pohybují lehce pod hranicí dvaceti tisíci korun, zájezdy i s ubytování pak začínají na třiceti tisících korunách.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy