První září? Jako skok do hrobu. Žáky i učitele děsí rozvrhy, vstávání a konec prázdnin

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 8. 2016 8:53
První září rezonuje i sociálními sítěmi. Soudě dle ohlasů, "těší se" na tento den učitelé asi stejně jako žáci. Pedagogové navíc zažívají strastiplné dny již poslední srpnový týden, kdy ve škole neustále odpovídají na dotazy, zda už pracují, jestli je rozvrh a v kolik hodin se 1. září nastupuje.
Foto: Ludvík Hradilek

Snad žádné datum kromě pátku 13. nerezonuje v lidech tak temně jako 1. září. O reakci: "Hurá, konečně je tu škola, dva měsíce jsem se na ni těšil a nemohl jsem se dočkat!" prakticky nejde zavadit.

Těch, kteří jsou na tomto datu nějak negativně zainteresováni, je mnoho a sociální sítě se koncem srpna plní hlavně jejich povzdechy. 

Žákům a studentům končí letní prázdniny a nastává tvrdý návrat do reality. Na frázi "hola, hola, škola volá" jsou vysloveně alergičtí.

Také učitelé se takzvaně "probouzejí z letního spánku". Také pro ně to není jednoduché. Ač si mnohé děti myslí, že jsou na opačné straně barikády, v názoru na 1. září jsou na tom často dost podobně.

Rodičům začínají krušné dny, kdy musí pro všechny své školou povinné potomky sehnat nejroztodivnější školní pomůcky, oběhat všechny zápisy na kroužky a sladit je nejen s rozvrhy a svými diáři, ale také s diáři otců, babiček a dědečků.

Učitelé možná mají tu výhodu, že na 1. září je už "otužil" poslední srpnový týden, kdy již chodí do práce, snaží se sestavit ideální rozvrh a nezešílet z věčného drnčení telefonu, z něhož se linou stále tytéž otázky: "Už máte rozvrh?", "V kolik se začíná 1. září?" "Koho bude mít 6.A za třídního?"

Pročítá-li si člověk všechny nářky na školu pozorně, zjistí, že škola vlastně nikomu moc nevadí – jen kdyby měla včas rozvrh a nebylo v něm moc vyučovacích hodin, kdyby se do ní nemuselo brzy vstávat a žáci tam nepotkávali učitele a spolužáky. A kdyby tam lépe vařili.

Nicméně 1. září nemusí znamenat jen nástup do školy. Mnozí by raději šli do té školy.

Když už tento tweet narazil na prezidenta Miloše Zemana, i to je jedno z témat, které lidé na sociálních sítích směrem k 1. září řeší.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy