První září? Jako skok do hrobu. Žáky i učitele děsí rozvrhy, vstávání a konec prázdnin

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 8. 2016 8:53
První září rezonuje i sociálními sítěmi. Soudě dle ohlasů, "těší se" na tento den učitelé asi stejně jako žáci. Pedagogové navíc zažívají strastiplné dny již poslední srpnový týden, kdy ve škole neustále odpovídají na dotazy, zda už pracují, jestli je rozvrh a v kolik hodin se 1. září nastupuje.
Foto: Ludvík Hradilek

Snad žádné datum kromě pátku 13. nerezonuje v lidech tak temně jako 1. září. O reakci: "Hurá, konečně je tu škola, dva měsíce jsem se na ni těšil a nemohl jsem se dočkat!" prakticky nejde zavadit.

Těch, kteří jsou na tomto datu nějak negativně zainteresováni, je mnoho a sociální sítě se koncem srpna plní hlavně jejich povzdechy. 

Žákům a studentům končí letní prázdniny a nastává tvrdý návrat do reality. Na frázi "hola, hola, škola volá" jsou vysloveně alergičtí.

Také učitelé se takzvaně "probouzejí z letního spánku". Také pro ně to není jednoduché. Ač si mnohé děti myslí, že jsou na opačné straně barikády, v názoru na 1. září jsou na tom často dost podobně.

Rodičům začínají krušné dny, kdy musí pro všechny své školou povinné potomky sehnat nejroztodivnější školní pomůcky, oběhat všechny zápisy na kroužky a sladit je nejen s rozvrhy a svými diáři, ale také s diáři otců, babiček a dědečků.

Učitelé možná mají tu výhodu, že na 1. září je už "otužil" poslední srpnový týden, kdy již chodí do práce, snaží se sestavit ideální rozvrh a nezešílet z věčného drnčení telefonu, z něhož se linou stále tytéž otázky: "Už máte rozvrh?", "V kolik se začíná 1. září?" "Koho bude mít 6.A za třídního?"

Pročítá-li si člověk všechny nářky na školu pozorně, zjistí, že škola vlastně nikomu moc nevadí – jen kdyby měla včas rozvrh a nebylo v něm moc vyučovacích hodin, kdyby se do ní nemuselo brzy vstávat a žáci tam nepotkávali učitele a spolužáky. A kdyby tam lépe vařili.

Nicméně 1. září nemusí znamenat jen nástup do školy. Mnozí by raději šli do té školy.

Když už tento tweet narazil na prezidenta Miloše Zemana, i to je jedno z témat, které lidé na sociálních sítích směrem k 1. září řeší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy