Organizátoři ceremoniálu mají o budoucnost vzrostlých stromů vážnou obavu. Město totiž zveřejnilo návrh, ve kterém developer počítá s výstavbou individuálního bydlení se 166 apartmány, a přestože studie ještě neprošla schvalovacím řízením, nájemce pozemku určeného ke kempování karavanů už dostal výpověď, píše zpravodajský web BBC.
Ceremoniál měl podle jeho pořadatelky Siobhan Kieransové lidem ukázat, že stromy jsou "životními partnery každého z nás". Nevěsty v bílých šatech se oficiálně oddaly celkem za 74 vzrostlých stromů.
"Vzít si za partnera strom je velká pocta. Není to jen nějaké sentimentální gesto, myslím, že je to velmi významné a symbolické. Stromy jsou příkladem bezmezné a oddané lásky, což perfektně reprezentuje manželství v pravém slova smyslu. Město potřebuje stromy víc než luxusní bydlení," říká nevěsta a obyvatelka Bristolu Suzan Hackettová.
Pořadatelé svatby se inspirovali indickým hnutím Chipko, které v 70. letech minulého století protestovalo proti odlesňování v Himálajích. Desítky žen a mužů tehdy bránily stromy vlastními těly a staly se vzorem pro mnoho moderních environmentálních hnutí.
Studie, ke které se radnice Bristolu nechtěla vyjadřovat, uvádí, že část stromů bude z pozemku odstraněna. Organizace kritizují, že je projekt netransparentní a neuvádí reálné procento zeleně, které z pozemku zmizí.
"Jakmile radnice projekt schválí, bude už na záchranu pozdě. Nikdo se už nebude zabývat tím, aby rozhodnutí přehodnotil. Stromy půjdou k zemi a my s tím už nic nenaděláme," říká profesor John Tarlton z místní univerzity. "Nemůžeme si dovolit ztratit 74 stromů v místě, kde je Bristol potřebuje nejvíc," dodává.