V neděli 2. prosince 2018 zemřel ve věku 80 let geolog a cestovatel Vladimír Plešinger. Informaci přineslo nakladatelství Jota, které bylo dvorním vydavatelem jeho knih.
Vladimír Plešinger se narodil 22. září 1938 v Čestíně v Posázaví. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho životní dráhu velmi ovlivnil jeho strýc, významný český cestovatel Adolf Parlesák (1908-1981).
Plešinger začal v sedmdesátých letech působit na dlouhodobých misích ve Venezuele, v Gambii a ve Středoafrické republice, později pracoval také v Tádžikistánu, Peru a Etiopii. Mimochodem v Etiopii, tehdy ještě Habeši, působil jeho strýc Adolf coby poradce tamní armády.
Zpočátku publikoval odbornou literaturu, cestopisné články a později literaturu fakturu, jež vycházela z jeho zahraničních cest. Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007.
V titulu V zemi císaře kanibala se zabývá Středoafrickou republikou a soudem s tamním císařem, obviněným z kanibalismu. Svůj šestiletý pobyt ve Venezuele a své tamější bádání přetavil do knihy Anděl v ďábelských horách. Etiopskou přírodou a historií provází čtenáře v publikaci Na střeše Afriky.
Také své další knihy jako Na březích Gambie, Peru pod kůží či Amazonie a řeky příběhů nazývá "pobytopisy". Nevycházejí totiž z letmých zážitků na turistických nebo expedičních cestách jako klasické cestopisy, nýbrž z delších pobytů v jednotlivých zemích.
"Všechny měly příznivý ohlas a obdržely v rámci žánru významné ceny," uvádí nakladatelství Jota.
Jeho synem je diplomat Jan Plešinger, jenž jde ve šlépějích svého otce i prastrýce a dlouhodobě pobývá na misích zejména v rozvojových zemích. Jeho doménou je rozvojová pomoc pro OSN či OBSE.