Aspoň budou historici vědět, co ti dva ogaři spáchali. Miroslav Zikmund křtil knihu o legendě H+Z

Aspoň budou historici vědět, co ti dva ogaři spáchali. Miroslav Zikmund křtil knihu o legendě H+Z
Křest knihy Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa se konal v cestovatelské expozici zlínského Muzea jihovýchodní Moravy. To je součástí nově opraveného komplexu s názvem 14/15 Baťův institut.
Veřejnosti je zde zpřístupněna část archivu Hanzelky a Zikmunda, sídlí tu i jejich slavná Tatra 87, s níž vykonali první cestu.
Tatrovka si na cestě zažila i slabší chvilky, jak svědčí jedna z vystavovaných fotografií.
Legendární dvojice známá jako "H+Z".
Foto: muzeum-zlin.cz
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 11. 2016 8:17
Cestovatel Miroslav Zikmund ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy pokřtil knihu historika Františka Emmerta nazvanou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa. Autor čerpal především z archivu cestovatelské dvojice H+Z. Podle kurátorky této zlínské sbírky Magdaleny Preiningerové nebyla velká část dokumentů a fotografií, především z osobního života obou cestovatelů, dosud publikována. Křtu se mimo jiné účastnili syn slavné legendy Miroslav Sáva Zikmund, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek či zlínský primátor Miroslav Adámek.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy