Svědčí o tom podle něj i vysoká čísla udávající návštěvnost takto zaměřených serverů.
Na Nešpora se prý několikrát do měsíce obracejí lidé s otázkou, jak se zbavit nutkavého zabývání se internetovou pornografií.
Spolu se sexuologem Slavojem Brichcínem proto připravili rady, jak se problému zbavit. Návod vznikl v rámci Evropského plánu o alkoholu.
"Nejedná se závislost, pouze o návykové impulzivní poruchy, které ale mohou mít se závislostí některé shodné rysy," vysvětlil Nešpor, podle kterého problémem trpí zejména muži.
"Žena s tímto problémem se na nás ještě neobrátila," uvedl. "Problém má řada lidí, ale málokdo si ho dá za výkladní skříň. Část lidí může mít jiný problém, mánii nebo úzkostnou poruchu, u řady to může být dáno životním stylem," řekl Nešpor.
Zamilovat se do procesoru je divné
Při odvykání je v prvé řadě důležité odpojit přístup k internetu, vymazat rizikový obsah z pevného disku a poté spustit antivirový a antispywarový program.
Někdo se může například na týden počítači zcela vyhnout. Během odvykání by měl člověk pokud možno pracovat offline a používat počítač pouze krátkou dobu a k plnění konkrétních úkolů. Ušetřený čas může věnovat rozvoji vztahů a zálib, shodují se odborníci.
V případě selhání by se měl podle nich "hříšník" potrestat nepříjemnou fyzickou prací, třeba pečlivým úklidem kuchyně.
Odborníci taky doporučují cvičit, fyzicky pracovat a vyhnout se alkoholu a drogám, které zhoršují sebeovládání, a používat humor.
Například ptát se sám sebe: "Není to divné, zamilovat se do procesoru?".
Pokud ani to nestačí, měl by člověk vyhledat pomoc psychologa, psychiatra nebo sexuologa, radí.