"Jizvy z nás nedělají zlo." Aktivistům vadí znetvoření záporáci, kritizují i bondovku

Magazín Magazín
4. 10. 2021 14:18
Nová bondovka Není čas zemřít schytala kritiku od lidí s vadou obličeje. Objevují se v ní totiž hned dva záporáci, kteří mají ve tváři jizvu. Aktivisté jsou přesvědčení, že si diváci kvůli filmům, jako je poslední pokračování série o agentovi 007, znetvoření automaticky spojují se špatnými vlastnostmi.
Rami Malek v bondovce Není čas zemřít
Rami Malek v bondovce Není čas zemřít | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer / Nicole Dove

Záporné postavy se zjizveným obličejem se objevily v celé řadě filmů rozličných žánrů, od akčních thrillerů až po sci-fi. Freddy Krueger v hororu Noční můra z Elm Street utrpěl těžké popáleniny, Joker zase v sérii o Batmanovi měl obličej poleptaný kyselinou, takže mu na tváři zůstává úšklebek. Darth Vader ve Hvězdných válkách musí kvůli znetvoření dokonce nosit masku a v disneyovce Lví král vystupuje záporák, který se rovnou jmenuje Scar (Jizva).

V sérii o Jamesi Bondovi se záporáci s poškozeným obličejem vyskytují opakovaně. Agent 007 proti nim bojuje ve filmech Zlaté oko, Casino Royale i Skyfall a výjimkou není ani nejnovější díl Není čas zemřít, který vstoupil do kin na konci září. V zatím poslední bondovce jsou záporné postavy s jizvou hned dvě - Safin, kterého hraje Rami Malek, a Blofeld, jehož ztvárnil Christoph Waltz.

Hned několik osobností se však v médiích a na sociálních sítích proti přístupu tvůrců vymezilo, píše server Upworthy. "Kdykoli se začne mluvit o nové bondovce, ozývají se hlasy, které filmaře žádají, aby pečlivě zvážili, jakým způsobem budou lidi se znetvořením vyobrazovat. Tvůrci však jejich námitky nikdy nevezmou v potaz," postěžovala si na Twitteru spisovatelka Jen Campbellová, která se dlouhodobě staví za práva lidí s tělesným postižením.

Kritikou nešetřil ani herec a moderátor Adam Pearson, který trpí neurofibromatózou, dědičným nádorovým onemocněním, v jehož důsledku se člověku na kůži objevují hnědé skvrny. "Tím, že postavy se znetvořením vždycky bývají negativní, udržuje se o zjizvených lidech ve společnosti překonaná stereotypní představa," uvedl pro stanici ITV News.

Znetvoření záporáci Pearsonovi podle jeho slov sami o sobě nevadí, rád by však ve filmech viděl i postavy, které mají jizvu a zároveň se vyznačují kladnými vlastnostmi. "Nejde mi o to, abychom záporáky s jizvou zakázali nebo aby se lidi styděli za to, že se jim filmy s nimi líbí. Jenom už nastal čas, abychom na filmových plátnech viděli lidi, kteří sice vypadají jinak, ale jinak se chovají úplně normálně," zdůraznil herec.

"Nejde jen o přežitý stereotyp nebo nevkusnou volbu filmařů. Poukazuje to na hlubší problém naší společnosti, která lidi s obličejovými vadami znevýhodňuje a nepřijímá je s patřičným respektem," upozornila v oficiálním prohlášení Phyllida Swiftová, výkonná ředitelka neziskové organizace podporující lidi, kteří vypadají odlišněji.

Co říká Kamil Fila o nové bondovce? 

Zabiják Kamila Fily - Není čas zemřít | Video: Kamil Fila, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy