Zalyžovat si hned za hranicemi? To je radost

Ilona Víchová
20. 1. 2012 17:54
Mnoho lidí jezdí za zimními sporty do zahraničí. Sjezdovky jsou širší, vleky delší a fronty výjimečné
Foto: Thinkstock

Nedaleko hranic se nachází pět vyhlášených míst, kam si mnoho lyžařů jezdí užívat kvalitní sjezdovky a čerstvý sníh. Počasí lyžařům přeje, proto vyrážejí nejen do lyžařských středisek v České republice, ale i za hranice. Pořádné ski areály nabízejí mnoho kilometrů kvalitních tratí a není třeba jezdit nijak daleko.

Návštěvníci zahraničních skiareálů často bydlí na české straně a přes hranice vyrážejí pouze na sjezdovky. Ovšem i kdelším pobytům se najde důvpod. Vždyť na Slovensku je stejně drahé ubytování jako u nás a v Německu je třeba sice o něco víc připlatit, ale sjezdovky nabízejí větší vyžití. Zkusit si můžeme kromě bruslí i sáňky nebo svezení s profesionálem ve čtyřbobu.

Foto: Thinkstock

Lyžování v Mitterdorfu - Šumava

V okolí obce Strážný je levné ubytování, a lze odtud vyrazit například do obce Mitterfirmiansreut- neboli Mitterdorfu. Jde o Šumavu z bavorské strany. Kromě tohoto střediska je možné lyžovat ještě na Arberu. Mitterdorf je skiareál vhodný pro rodiny s dětmi. Leží pět kilometrů od hranic. Den lyžování vyjde na osmnáct euro na osobu. Parkoviště je bezplatné hned pod kopcem, který dosahuje výšky tisíc sto padesát metrů.

Za pěkného počasí je odtud možné zahlédnout Alpy. Lyžaři si užijí čtyři sjezdovky, na které se dopraví dvousedačkou. Nevýhodou je orientace svahu na jih. Sníh často podléhá zkáze slunečních paprsků. Součástí programů je i večerní lyžování. Zájemci si mohou vyzkoušet slalomovou trať obsluhovanou dvojkotvou. Pro milovníky snowboardů je připravený snowpark a krosová dráha.

Foto: Thinkstock

Velká Rača - malé kopce

Středisko, které leží v Kysuckých Beskydách, jen několik kilometrů od hranic. Sjezdovky jsou dlouhé čtrnáct kilometrů s dvou set až čtyř set kilometrovým převýšením. Tratě ocení především středně pokročilí a carvingoví lyžaři. Ski areál na Slovensku vozí své návštěvníky v sedačkových a kabinkových lanovkách.

Celkem k dopravě jich slouží šest a končí v nadmořské výšce tisíc padesát metrů. Těsně pod vrcholem Velké Rači. Všechny tratě jsou uměle zasněžovány, protože není možné spoléhat na ideální počasí. Pro lyžaře jsou tři propojené lokality - Marguška, Laliky a Dedovka. Pro milovníky adrenalinu je tu přichystaný snowpark s U-rampou.

Foto: Thinkstock

Altenberg - plnou parou do čtyřbobu

Na druhé straně Krušných hor se nachází toto lyžařské středisko jen několik kilometrů od hraničního přechodu Cínovec. Německý ski areál je známý díky závodům světového poháru bobistů, sáňkařů a skeletonistů. Velká část cesty na hranice vede po dálnici, proto je doprava nejen rychlá, ale velmi pohodlná.

Lázeňské městečko Altenberg zve lyžaře do nadmořské výšky osm set padesát metrů. Celkem si užijí devět kilometrů sjezdovek, které obsluhují dvě sedačkové lanovky a pět kotev. Jednodenní skipas přijde na jedenáct euro. Většina lidí zůstává ubytovaná v Cínovci a na sjezdovky dojíždí. Otevírací doba je každý den nepřetržitě až do deseti hodin večer.

Díky ledovému korytu si za sedmdesát jedna eur můžeme vyzkoušet pocit ze závodního čtyřbobu. V roli řidiče a brzdaře jsou profesionálové. Jízda dosahuje až sto kilometrové rychlosti na trati dlouhé jeden kilometr.

Arber - šumavské Alpy

Jen kousek za Železnou Rudou se nachází německý ski areál. Lyžaři se dostanou do výšky tisíc pět set metrů na nejvyšší kopec této části - Grosser Arber, Velký Javor. Zkusit sjezdovky může dospělý na jeden den za dvacet pět eur. K dispozici je patnáct kilometrů tratí. Na vrchol návštěvníky dopraví moderní šestikabinková lanovka a dvě šestisedačkové.

Kromě lyžování si každý užívá výhled na šumavské kopečky. Sjet dolů je možné po závodní sjezdovce splňující parametry pro závody. Náročnou trať doplňují příjemné sjezdy pro pokročilejší lyžaře. Na červeném svahu Sonnenhang je krásné večerní lyžování. Pro freeskiery je připravené na trati Osthangstrecke mini freeridová zóna. Jde o část, která je zcela bez úpravy.

Oberwiesenthal - nejvýš položené město v Německu

Jednodenní skipas pro tuto oblast stojí dvacet tři euro. Středisko, které je známé díky skokanským můstkům. Krušnohorské město nedaleko hraničního přechodu Boží Dar a hory Klínovec. K vedlejšímu Malému Fichtelbergu vyjíždí lyžařské vleky. Kromě jednosedačky je k dispozici moderní čtyřsedadlová lanovka.

Celkem je možné využít k dopravě devět vleků. Cestou dolů si můžeme vybrat ze třinácti tras. Nejdelší sjezd je dva a půl kilometru. Celkově si milovníci zimních sportů užijí patnáct kilometrů sjezdovek. Stará visutá lanovka je velkou raritou v Evropě. Návštěvníky vozí už od roku 1924.

Pro běžkaře je tu sportovní areál se stadionem  a celkem pětasedmdesát kilometrů tratí. Z Fichtelbergu je možné se dolů spustit na saních po trati dlouhé více jak jeden a půl kilometru. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy