Zalyžovat si hned za hranicemi? To je radost

Ilona Víchová
20. 1. 2012 17:54
Mnoho lidí jezdí za zimními sporty do zahraničí. Sjezdovky jsou širší, vleky delší a fronty výjimečné
Foto: Thinkstock

Nedaleko hranic se nachází pět vyhlášených míst, kam si mnoho lyžařů jezdí užívat kvalitní sjezdovky a čerstvý sníh. Počasí lyžařům přeje, proto vyrážejí nejen do lyžařských středisek v České republice, ale i za hranice. Pořádné ski areály nabízejí mnoho kilometrů kvalitních tratí a není třeba jezdit nijak daleko.

Návštěvníci zahraničních skiareálů často bydlí na české straně a přes hranice vyrážejí pouze na sjezdovky. Ovšem i kdelším pobytům se najde důvpod. Vždyť na Slovensku je stejně drahé ubytování jako u nás a v Německu je třeba sice o něco víc připlatit, ale sjezdovky nabízejí větší vyžití. Zkusit si můžeme kromě bruslí i sáňky nebo svezení s profesionálem ve čtyřbobu.

Foto: Thinkstock

Lyžování v Mitterdorfu - Šumava

V okolí obce Strážný je levné ubytování, a lze odtud vyrazit například do obce Mitterfirmiansreut- neboli Mitterdorfu. Jde o Šumavu z bavorské strany. Kromě tohoto střediska je možné lyžovat ještě na Arberu. Mitterdorf je skiareál vhodný pro rodiny s dětmi. Leží pět kilometrů od hranic. Den lyžování vyjde na osmnáct euro na osobu. Parkoviště je bezplatné hned pod kopcem, který dosahuje výšky tisíc sto padesát metrů.

Za pěkného počasí je odtud možné zahlédnout Alpy. Lyžaři si užijí čtyři sjezdovky, na které se dopraví dvousedačkou. Nevýhodou je orientace svahu na jih. Sníh často podléhá zkáze slunečních paprsků. Součástí programů je i večerní lyžování. Zájemci si mohou vyzkoušet slalomovou trať obsluhovanou dvojkotvou. Pro milovníky snowboardů je připravený snowpark a krosová dráha.

Foto: Thinkstock

Velká Rača - malé kopce

Středisko, které leží v Kysuckých Beskydách, jen několik kilometrů od hranic. Sjezdovky jsou dlouhé čtrnáct kilometrů s dvou set až čtyř set kilometrovým převýšením. Tratě ocení především středně pokročilí a carvingoví lyžaři. Ski areál na Slovensku vozí své návštěvníky v sedačkových a kabinkových lanovkách.

Celkem k dopravě jich slouží šest a končí v nadmořské výšce tisíc padesát metrů. Těsně pod vrcholem Velké Rači. Všechny tratě jsou uměle zasněžovány, protože není možné spoléhat na ideální počasí. Pro lyžaře jsou tři propojené lokality - Marguška, Laliky a Dedovka. Pro milovníky adrenalinu je tu přichystaný snowpark s U-rampou.

Foto: Thinkstock

Altenberg - plnou parou do čtyřbobu

Na druhé straně Krušných hor se nachází toto lyžařské středisko jen několik kilometrů od hraničního přechodu Cínovec. Německý ski areál je známý díky závodům světového poháru bobistů, sáňkařů a skeletonistů. Velká část cesty na hranice vede po dálnici, proto je doprava nejen rychlá, ale velmi pohodlná.

Lázeňské městečko Altenberg zve lyžaře do nadmořské výšky osm set padesát metrů. Celkem si užijí devět kilometrů sjezdovek, které obsluhují dvě sedačkové lanovky a pět kotev. Jednodenní skipas přijde na jedenáct euro. Většina lidí zůstává ubytovaná v Cínovci a na sjezdovky dojíždí. Otevírací doba je každý den nepřetržitě až do deseti hodin večer.

Díky ledovému korytu si za sedmdesát jedna eur můžeme vyzkoušet pocit ze závodního čtyřbobu. V roli řidiče a brzdaře jsou profesionálové. Jízda dosahuje až sto kilometrové rychlosti na trati dlouhé jeden kilometr.

Arber - šumavské Alpy

Jen kousek za Železnou Rudou se nachází německý ski areál. Lyžaři se dostanou do výšky tisíc pět set metrů na nejvyšší kopec této části - Grosser Arber, Velký Javor. Zkusit sjezdovky může dospělý na jeden den za dvacet pět eur. K dispozici je patnáct kilometrů tratí. Na vrchol návštěvníky dopraví moderní šestikabinková lanovka a dvě šestisedačkové.

Kromě lyžování si každý užívá výhled na šumavské kopečky. Sjet dolů je možné po závodní sjezdovce splňující parametry pro závody. Náročnou trať doplňují příjemné sjezdy pro pokročilejší lyžaře. Na červeném svahu Sonnenhang je krásné večerní lyžování. Pro freeskiery je připravené na trati Osthangstrecke mini freeridová zóna. Jde o část, která je zcela bez úpravy.

Oberwiesenthal - nejvýš položené město v Německu

Jednodenní skipas pro tuto oblast stojí dvacet tři euro. Středisko, které je známé díky skokanským můstkům. Krušnohorské město nedaleko hraničního přechodu Boží Dar a hory Klínovec. K vedlejšímu Malému Fichtelbergu vyjíždí lyžařské vleky. Kromě jednosedačky je k dispozici moderní čtyřsedadlová lanovka.

Celkem je možné využít k dopravě devět vleků. Cestou dolů si můžeme vybrat ze třinácti tras. Nejdelší sjezd je dva a půl kilometru. Celkově si milovníci zimních sportů užijí patnáct kilometrů sjezdovek. Stará visutá lanovka je velkou raritou v Evropě. Návštěvníky vozí už od roku 1924.

Pro běžkaře je tu sportovní areál se stadionem  a celkem pětasedmdesát kilometrů tratí. Z Fichtelbergu je možné se dolů spustit na saních po trati dlouhé více jak jeden a půl kilometru. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy