Zabil lva Cecila. Teď si stěžuje na zničený dům a výhrůžky

jaz
7. 9. 2015 12:50
Americký zubař, který čelí kritice za lov vzácného lva Cecila, poprvé promluvil s médii. Nad smrtí zvířete vyjádřil lítost, zdůraznil však, že vše bylo legální, a postěžoval si na ataky aktivistů.
Walter Palmer zřejmě nelovil lva poprvé. Alespoň podle fotografie, co se začala šířit internetem.
Walter Palmer zřejmě nelovil lva poprvé. Alespoň podle fotografie, co se začala šířit internetem. | Foto: Facebook

Minneapolis – Americký zubař Walter Palmer, který zabil v červenci v Zimbabwe třináctiletého lva Cecila, se dlouhé týdny schovával před médii.

S reportéry dvou minnesotských deníků se sešel až koncem minulého týdne a promluvil o tom, jak kauza změnila jeho život.

"Kdybych věděl, že ten lev měl jméno a byl důležitý pro nějakou zemi nebo studii, samozřejmě že bych ho nelovil. Nikdo z naší lovecké skupiny neznal totožnost lva," řekl Palmer deníku Star Tribune. Zubařovu tvrzení ale nevěří vláda Zimbabwe, z jejíž rezervace byl lev vylákán a poté mučivým způsobem zabit.

Americký lovec popřel informaci, kterou sdílela snad všechna média, že lva zabil pistolí až po 40 hodinách od prvního zásahu šípem. Lva opravdu napoprvé pouze postřelil, zabil ho podle svých slov hned druhý den, a to opět šípem.

Zubař původně komunikoval s médii jen prostřednictvím e-mailů, kde se za svůj čin omluvil. Poté se na několik týdnů stáhl z veřejného života. Jeho omluvy totiž nedokázaly uklidnit mediální bouři, která se po loveckém výletu do Zimbabwe rozpoutala.

Ochránci zvířat pořádali před jeho domem protesty, lidé mu vyhrožovali přes sociální sítě a někdo poničil i jeho rekreační objekt na Floridě.

"Byl jsem mimo pozornost veřejnosti. To neznamená, že jsem se skrýval. Byl jsem s rodinou a přáteli. Lokalita opravdu není důležitá," vysvětloval Palmer svou nepřítomnost. Podle všeho tak učinil hlavně kvůli své ženě a dospělé dceři, které útoky aktivistů trpěly nejvíce. Celé věci lituje také kvůli zaměstnancům své ordinace. Praxi totiž musel na nějakou dobu zavřít.

"Mám spoustu zaměstnanců a je mi líto, že to narušilo jejich životy," řekl zubař a záhy dodal, že jeho personál i pacienti ho podporují a chtějí ho zpět, takže od úterý tohoto týdne opět svou praxi otevře. Musel ale přijmout jistá bezpečnostní opatření. O jaká přesně jde, říci nechtěl.

Dosud také nezveřejnil částku, kterou zaplatil za skolení zvířecího symbolu Zimbabwe. Podle Star Tribune se může jednat až o 50 tisíc dolarů. Celou kauzu by také rád uzavřel.

Letecké společnosti podlehly nátlaku aktivistů

"Neexistují žádná oficiální tvrzení, že udělal něco špatného," řekl právník a neplacený Palmerův konzultant Joe Friedberg, podle něhož v tomto případě nekonají ani úřady Zimbabwe, které dříve prohlašovaly, že budou žádat vydání amerického zubaře. "Zimbabwe bylo pro lov báječnou zemí a vždy jsem tam dodržoval zákony," řekl pětapadesátiletý Palmer, který ale netuší, jestli se do Afriky ještě někdy vrátí.

Zabití Cecila rozpoutalo diskuse o trofejovém lovu zvířat. Aktivisté a ochránci docílili svými demonstracemi změny politiky leteckých společností. Některé z nich se zavázaly, že odmítnou transport loveckých trofejí.

Lovec, který lva Cecila zabil, byl hlupák, jde ale o jednotlivý čin, není to podle mě to, co je problémem Afriky. Tím je pytláctví, které se rozbujelo na všech úrovních, říká kurátor savců Brandl. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy