Proč se v Česku rozpadají manželství? Partneři spolu neumí mluvit, tvrdí terapeut

Petra Jansová Petra Jansová
15. 2. 2019 8:31
Nevěra, negativní emoce, špatná komunikace nebo nedostatek společně stráveného času. To bývají nejčastější problémy, které u psychologů partneři řeší. Na zabijáky manželství a to jak se jim bránit cílí i kampaň Národní týden manželství. Redakce Aktuálně.cz se zeptala Pavla Rataje z Asociace manželských a rodinných poradců a psycholožky Marie Novákové, s jakými dalšími problémy se potýkají lidé v manželství a jak je efektivně řešit.
Foto: iStock

Neschopnost komunikace

V psychologických poradnách nejčastěji končí i páry, které nedokážou vzájemně komunikovat.

"To bych určitě vypíchnul. Ve vztahové komunikaci totiž neexistuje žádná objektivní pravda. Vždy totiž komunikují dva subjektivní světy, které jsou plné svých významů, pocitů, potřeb či původních vztahových šablon," vysvětluje viceprezident Asociace manželských a rodinných poradců Pavel Rataj.

Za komunikačními problémy podle něj často vězí neschopnost partnerů akceptovat pocity toho druhého, stejně jako vyjádřit ty své. "Raději obviníme partnera, než bychom s ním sdíleli, co se nám to děje, jak se cítíme, proč se tak cítíme a jak to souvisí s naším životním příběhem," přibližuje Rataj.

Se špatnou komunikací se u svých klientů nejčastěji setkává i terapeutka a tisková mluvčí Národního týdne manželství Marie Nováková. "Na párových terapiích jsem velmi často svědkem toho, že nejprve u mých klientů naskakuje kritika a jakýsi obranný mechanismus, a to dřív, než si vyslechnou jeden druhého," přibližuje svoje zkušenosti s tím, že i umění komunikace se podle ní dá naučit.

Párům v takových případech radí například najít si více času, nadhledu i empatie. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 37 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy