Proč se v Česku rozpadají manželství? Partneři spolu neumí mluvit, tvrdí terapeut

Petra Jansová Petra Jansová
15. 2. 2019 8:31
Nevěra, negativní emoce, špatná komunikace nebo nedostatek společně stráveného času. To bývají nejčastější problémy, které u psychologů partneři řeší. Na zabijáky manželství a to jak se jim bránit cílí i kampaň Národní týden manželství. Redakce Aktuálně.cz se zeptala Pavla Rataje z Asociace manželských a rodinných poradců a psycholožky Marie Novákové, s jakými dalšími problémy se potýkají lidé v manželství a jak je efektivně řešit.
Foto: iStock

Neschopnost komunikace

V psychologických poradnách nejčastěji končí i páry, které nedokážou vzájemně komunikovat.

"To bych určitě vypíchnul. Ve vztahové komunikaci totiž neexistuje žádná objektivní pravda. Vždy totiž komunikují dva subjektivní světy, které jsou plné svých významů, pocitů, potřeb či původních vztahových šablon," vysvětluje viceprezident Asociace manželských a rodinných poradců Pavel Rataj.

Za komunikačními problémy podle něj často vězí neschopnost partnerů akceptovat pocity toho druhého, stejně jako vyjádřit ty své. "Raději obviníme partnera, než bychom s ním sdíleli, co se nám to děje, jak se cítíme, proč se tak cítíme a jak to souvisí s naším životním příběhem," přibližuje Rataj.

Se špatnou komunikací se u svých klientů nejčastěji setkává i terapeutka a tisková mluvčí Národního týdne manželství Marie Nováková. "Na párových terapiích jsem velmi často svědkem toho, že nejprve u mých klientů naskakuje kritika a jakýsi obranný mechanismus, a to dřív, než si vyslechnou jeden druhého," přibližuje svoje zkušenosti s tím, že i umění komunikace se podle ní dá naučit.

Párům v takových případech radí například najít si více času, nadhledu i empatie. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

před 23 minutami

Jižní Korea spustila vojenské cvičení na souostroví, které si nárokuje i Japonsko

Jihokorejská armáda dnes zahájila každoroční vojenské cvičení na souostroví, jež si nárokuje také Japonsko. Pro ostrovy v Japonském moři na půl cesty mezi oběma zeměmi má každý z národů své vlastní označení a o jejich vlastnictví se přou již několik desetiletí. Korejci skupinu ostrovů nazývají Tokdo a Japonci Takešima. Vojenské manévry začaly jen pár dní poté, co Jižní Korea vznesla protest proti vyobrazení těchto ostrovů na mapě zveřejněné na stránkách letní olympiády jako součásti pořadatelského Japonska. O vojenském cvičení a sporu o mapu informovala agentura Reuters.

Jihokorejci mají od roku 1954 na neobydlených skaliskách souostroví Takešima/Tokdo pohraniční stráže, ostrovy si ale nárokuje i Japonsko. Kolem ostrovů jsou významná loviště ryb a předpokládá se, že jsou tam i bohatá naleziště nerostů. Obě země vedly obdobnou při během zimních olympijských her 2018, které hostila Jižní Korea a ostrovy tehdy prezentovala jako své území.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy