Proč se v Česku rozpadají manželství? Partneři spolu neumí mluvit, tvrdí terapeut

Petra Jansová Petra Jansová
15. 2. 2019 8:31
Nevěra, negativní emoce, špatná komunikace nebo nedostatek společně stráveného času. To bývají nejčastější problémy, které u psychologů partneři řeší. Na zabijáky manželství a to jak se jim bránit cílí i kampaň Národní týden manželství. Redakce Aktuálně.cz se zeptala Pavla Rataje z Asociace manželských a rodinných poradců a psycholožky Marie Novákové, s jakými dalšími problémy se potýkají lidé v manželství a jak je efektivně řešit.
Foto: iStock

Neschopnost komunikace

V psychologických poradnách nejčastěji končí i páry, které nedokážou vzájemně komunikovat.

"To bych určitě vypíchnul. Ve vztahové komunikaci totiž neexistuje žádná objektivní pravda. Vždy totiž komunikují dva subjektivní světy, které jsou plné svých významů, pocitů, potřeb či původních vztahových šablon," vysvětluje viceprezident Asociace manželských a rodinných poradců Pavel Rataj.

Za komunikačními problémy podle něj často vězí neschopnost partnerů akceptovat pocity toho druhého, stejně jako vyjádřit ty své. "Raději obviníme partnera, než bychom s ním sdíleli, co se nám to děje, jak se cítíme, proč se tak cítíme a jak to souvisí s naším životním příběhem," přibližuje Rataj.

Se špatnou komunikací se u svých klientů nejčastěji setkává i terapeutka a tisková mluvčí Národního týdne manželství Marie Nováková. "Na párových terapiích jsem velmi často svědkem toho, že nejprve u mých klientů naskakuje kritika a jakýsi obranný mechanismus, a to dřív, než si vyslechnou jeden druhého," přibližuje svoje zkušenosti s tím, že i umění komunikace se podle ní dá naučit.

Párům v takových případech radí například najít si více času, nadhledu i empatie. 

 

Právě se děje

Další zprávy