Hobart - Řadu let se vědci nemohli shodnout, co způsobilo vymření velkého počtu zvířat na konci poslední doby ledové.
Teď se však zdá, že konečně našli odpověď.
V americkém vědeckém časopise Jednání Národní akademie představili důkazy, podle nichž za zmizení mnoha živočišných druhů může spíš člověk než dosud hojně zmiňované klimatické změny.
Například v Tasmánii vyhubili velká prehistorická zvířata lovci. A podobně tomu mohlo být na celém světě, hlavně na ostrovech, jakým je třeba Velká Británie, uvedla britská stanice BBC.
Čtěte také: Za 35 let zmizela kvůli lidem čtvrtina zvířat
Megafauna - obří klokani a lvi
Největší vědecký zájem vzbudil osud takzvané megafauny. Mezi obrovská zvířata v Austrálii patřili například třímetroví klokani nebo vačnatí lvi.
Lidé se v Tasmánii objevili zhruba před 43 tisíci lety, když se ostrov dočasně spojil s australskou pevninou.
Vědci se původně domnívali, že tou dobou již většina megafauny vymřela. Nové vědecké postupy je však vyvedly z omylu.
Britové a Australané použili radiouhlíkové a luminiscenční datovací metody, s jejichž pomocí se dá stáří fosilních pozůstatků megafauny určit mnohem přesněji než dříve.
A zjistili, že některá z obřích zvířat přežila asi o 2 000 let příchod člověka. V té době se přitom klima nijak dramaticky neměnilo.
Vymřela tedy proto, že je lovil člověk.
Vybití člověkem
Chris Turney, vedoucí výzkumného týmu z univerzity v Exeteru, řekl, že 150 let po publikaci práce Charlese Darwina O původu druhů byl konečně spolehlivě vyvrácen argument, že příčinou masového vymírání byly klimatické změny.
Výzkum poskytl odpovědi i ohledně prehistorického života ve Velké Británii.
"Je smutné vědět, že naši předci hráli ve vymírání druhů tak zásadní roli. A ještě smutnější, když si uvědomíme, že ten trend stále pokračuje," řekl Turney BBC.
Z australské pevniny před 46 tisíci lety zmizelo asi 90 procent megafauny.
Více o Tasmánii: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert