Londýn - Během let 1970 až 2005 zmizela více než čtvrtina živočišných druhů. Vyplývá to z údajů Londýnské zoologické společnosti, o kterých napsala na svých stránkách stanice BBC.
Podle vědců ze Země během posledních 35 let ubylo 25 procent druhů suchozemských zvířat, 28 procent mořských tvorů a 29 procent druhů sladkovodních zvířat. Každý rok lidé zapříčiní vyhynutí jednoho procenta zvířat.
V historii země jde o jedno z nejhorších období. Může za to především člověk, a to znečišťováním životního prostředí, zemědělstvím, růstem měst a nadměrným rybařením a lovem.
Nejhůře zasažena jsou zvířata v mořích, jejichž počet poklesl především v posledních deseti letech. A například mořského ptactva od roku 1990 ubylo třicet procent.
Mezi nejvíce zasažené druhy patří antilopy, mečouni a žraloci kladivouni. Výrazně ohrožen je nyní například čínský říční delfín.
Zoologická společnost zveřejnila informace před nadcházející velkou konferencí o biodiverzitě v německém Bonnu. Státy se už před šesti lety zavázaly, že do roku 2010 trend výrazně zbrzdí. Podle Londýnské zoologické společnosti se to ale nedaří splnit.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) oznámil, že v dalších třiceti letech očekává pokračování vymírání živočišných druhů, k čemuž přispějí i klimatické změny.
"Biodiverzita udržuje zdraví planety a má přímý dopad na každého z nás. Takže je alarmující, že i přes zvýšenou péči o životní prostředí je trend stále sestupný," řekl BBC Colin Butfield z britské pobočky WWF.
Jeho kolega James Leape dodává, že snižování živočišných a rostlinných druhů má dopad na celý ekosystém.
"Nikdo neunikne následkům snižování biodiverzity, které povede k omezením při výrobě nových léčiv, k nižší odolnosti proti přírodním pohromám i k výraznějším dopadům globálního oteplování," řekl pracovník WWF´.