Z žaláře na Špilberku je muzeum

Radmila Nagovská
27. 11. 2011 16:25
Moravská metropole láká návštěvníky do zrekonstruované hvězdárny a planetária
Základy nové kopule vznikaly v Turnově, v celé své kráse se ale představila až v Brně.
Základy nové kopule vznikaly v Turnově, v celé své kráse se ale představila až v Brně. | Foto: Atilla Racek

Hvězdnou oblohou byl fascinován už v minulosti literární klasik Jan Neruda, když psal své Písně kosmické. Se stejným nadšením přicházejí nyní návštěvníci do hvězdárny a planetária v Brně.

Objekt hvězdárny nacházející se v parku na Kraví hoře byl postaven v roce 1953. O pár let později k němu přibylo planetárium. Po roční odmlce v provozu vyplněné modernizací se od listopadu znovu plní hvězdárna návštěvníky. Kopule o průměru 17,5 metru s kapacitou dvě stě míst nabízí fascinující pohled na hvězdnou oblohu tak, jak je možné ji sledovat z nejrůznějších míst na Zemi. Nechybějí ani přednášky o novinkách v astronomii, multivizuální představení pro dospělé i školní mládež a další zajímavosti. Součástí objektu je i malé planetárium s kapacitou pětatřiceti lidí.

Když je špatné počasí, mohou odtud návštěvníci sledovat město z různých úhlů. Až se vydáte do hvězdárny, nezapomeňte na prohlídku geozahrádky se vzorky hornin z Brna a okolí, na návštěvu meteorologické stanice a zcela určitě nepřehlédnete ani sluneční hodiny.

Moravská metropole, v hantecu též nazývaná Bryncl, nebo Brnisko, si zaslouží, aby tu návštěvníci strávili víc než pouhý den. Druhé největší město v republice co se týká rozlohy a počtu obyvatel nabízí spoustu zajímavostí. Historicky nejvýznamnější dominantou města je hrad Špilberk. Jeho role se v průběhu staletí podstatně měnila. Od sídla moravských markrabat se z něj stala barokní pevnost. V době rakouské monarchie byl Špilberk nejtěžším vězením, takzvaným Žalářem národů. Poté se z něj stala vojenská kasárna.

Foto: Ludvík Hradilek

A v novodobé historii je Muzeem města Brna s celou řadou stálých expozic. V letních měsících je z tamní rozhledny moc pěkný výhled na celé město. Badatelům a milovníkům nejrůznějších pokusů je určena návštěva Technického muzea v Brně. Na rozdíl od expozic v jiných městech, kde tabulky nabádají k tomu, aby se návštěvníci nedotýkali vystavených exponátů, je tomu v Brně právě naopak. Kdo chce, může si tu sám vyzkoušet různé pokusy, nebo osahat modely týkající se oblasti optiky, elektřiny, magnetismu či nauce o kapalinách a plynech. U každého stanoviště je písemný popis, jak si při pokusu počínat. A kdo by chtěl v bádání pokračovat i doma, tomu je určena brožurka k zakoupení Technická herna do kapsy.

Brno je opředeno několika pověstmi. A tak například na Staré radnici spatří návštěvníci vycpaného draka. K němu se váže pověst o tom, jak strašlivý drak ohrožoval okolí, až jej statečný měšťan zabil. Další pověst pro změnu vysvětluje, proč v jedenáct hodin dopoledne zvoní z katedrály sv. Petra a Pavla pravé poledne. Jde o připomenutí vítězství při obléhání Brna Švédy v roce 1645. Ani Brnu nemůžeme upřít některá republiková prvenství. Tak například v roce 1839 sem přijel první vlak z Vídně a od té doby začal provoz parostrojní železnice u nás. O třicet let později do brněnských ulic vyjela první tramvaj, tehdy ještě tažená koňmi.

Foto: Profimedia.cz

Brno je i místem konání veletrhů a výstav. Na výstavišti postaveném už v roce 1928 se několikrát do roka scházejí zástupci firem, ale i návštěvníci. Mezi nejznámější patří tradiční mezinárodní strojírenský veletrh. Milovníci sportu, obzvlášť motorismu, si každoročně dávají dostaveníčko na brněnském Masarykově okruhu, kde se konají motoristické závody. Pokud budete v Brně s dětmi, určitě zajděte do tamní ZOO. Milovníkům květin jsou určeny hned tři brněnské botanické zahrady. A těm, co si libují v historii, je určena pozvánka do brněnského podzemí. Zvláště tamní kostnice je hned po pařížských katakombách označována za druhou největší kostnici v Evropě. Čítá totiž kolem padesáti tisíc kosterních pozůstatků, které byly objeveny v roce 2001 při archeologickém průzkumu Jakubského náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy