Z hákových křížů dělá pizzu. Extremisté jsou hloupí a zbabělí, říká umělec

Magazín Magazín
29. 11. 2021 14:17
Italskému street artovému umělci s pseudonymem Cibo vadilo, že se v ulicích Verony objevuje stále více nenávistných graffiti. Proto se teď se sprejem v ruce snaží všechny hákové kříže a rasistické urážky na zdech ve veřejném prostoru přemalovávat. Proměňuje je v kulinářské pochoutky.
Italský street artový umělec Cibo sprejuje po nenávistných graffiti v ulicích Verony. Z rasistických symbolů dělá kulinářské pochoutky. | Video: Reuters

Stačí vzít sprej a z hákového kříže na zdi je pomocí několika šikovných tahů dortík s růžovou polevou. Nápis "můj Hitlere" se zase promění na slova "můj muffine". Pro italského umělce Piera Paola Spinazzeho, který v ulicích Verony prostřednictvím graffiti bojuje s rasismem, jsou podobné předělávky běžnou praxí. Píše o něm agentura Reuters.

"Starám se o své město tím, že nahrazuju symboly nenávisti něčím dobrým na zub," přiblížil devětatřicetiletý výtvarník, který tvoří pod pseudonymem Cibo, což je italský výraz pro jídlo. Na Instagramu ho sleduje přes 363 tisíc fanoušků a jeden z nich ho před nedávnem upozornil, že se v tunelu na veronském předměstí objevily symboly nacismu a rasistické nadávky.

Tehdy si Spinazze nasadil svůj slaměný klobouk a náhrdelník z plyšových párků, který je jeho poznávacím znamením, popadl batoh se spreji a vyrazil do práce. Kolem něj projížděla troubící auta a Ital mezitím překrýval urážlivá graffiti kousky pizzy nebo salátem Caprese, složeným z mozzarelly, rajčat a bazalky. Každou z nástěnných maleb měl hotovou během čtvrt hodiny.

"Zahrávat si s extremisty není snadné, protože jsou mezi nimi zločinci. Zároveň ale bývají dost hloupí a zbabělí," říká Cibo.
"Zahrávat si s extremisty není snadné, protože jsou mezi nimi zločinci. Zároveň ale bývají dost hloupí a zbabělí," říká Cibo. | Foto: Reuters

Organizace na obranu lidských práv v posledních letech varují před nárůstem projevů rasismu, kterých v Itálii přibývá v souvislosti s masovým přílivem imigrantů z Afriky. Diktátor Benito Mussolini a jeho fašistická ideologie má v zemi stále tvrdé jádro přívrženců. Spinazze si proto svým snažením udělal také řadu nepřátel.

Jeden z nich například na zeď nasprejoval vyhrůžku: "Cibo, až půjdeš spát, nech si radši rozsvíceno." Umělec se ale nenechal zastrašit a udělal z nápisu recept na gnocchi. "Zahrávat si s extremisty není snadné, protože jsou mezi nimi zločinci. Zároveň ale bývají dost hloupí a zbabělí," zdůraznil Spinazze.

"Důležité je, abychom znovu objevili hodnoty, na které jsme možná zapomněli. Musíme bojovat proti fašismu a totalitnímu myšlení, které pramení z doby druhé světové války. Je třeba na to stále upozorňovat," dodal výtvarník.

Mohlo by vás zajímat: Nápad nevysedíte, musí přijít sám, říká výtvarník Pasta Oner

Moje tvorba byla a bude svobodná, nelze si mě koupit na to, abych namaloval hrušku, když chci namalovat jablko, říká výtvarník Pasta Oner. Dodává, že nejvíc nápadů má při mikrospánku. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Curry v poslední vteřině zařídil výhru Golden State

Basketbalista Stephen Curry zařídil Golden State v NBA vítězství nad Houstonem 105:103, když v poslední vteřině trefil svou první vítěznou střelu s klaksonem v kariéře. Celkem nasbíral 22 bodů a 12 asistencí a byl tak nejlepším hráčem zápasu.

Naopak Philadelphia těsně prohrála 101:102 s Los Angeles Clippers, když jí nestačilo ani 40 bodů Joela Embiida. Zářil také James Harden, který triple doublem za 37 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí dovedl Brooklyn k výhře nad San Antoniem 117:102. Ja Morant zase 38 body pomohl Memphisu vyhrát bitvu s Denverem 122:118.

NBA:

Atlanta - Miami 110:108, Boston - Portland 105:109, Charlotte - Oklahoma City 121:98, Denver - Memphis 118:122, Golden State - Houston 105:103, Milwaukee - Chicago 94:90, Orlando - LA Lakers 105:116, Philadelphia - LA Clippers 101:102, San Antonio - Brooklyn 102:117, Utah - Detroit 111:101, Washington - Toronto 105:109.

Další zprávy