Wikipedie se změnila v hlásnou troubu vládnoucích skupin, tvrdí její spoluzakladatel

Magazín Magazín
23. 7. 2021 17:00
Spoluzakladatel Wikipedie Larry Sanger varoval, že slavné on-line encyklopedii již není možné s jistotou důvěřovat. Podle něj se ze stránky stala "propaganda".
Larry Sanger
Larry Sanger | Foto: Larry Sanger., CC BY-SA 2.0 / Wikimedia Commons

Podle Sangera, který Wikipedii založil v roce 2001 se svým kolegou Jimmym Walesem, bylo jejím účelem nabídnout skutečnou neutralitu a více pohledů na "žhavá témata".

V rozhovoru pro server UnHerd nyní prohlásil, že jsou na ní konzervativní hlasy potlačovány, ne-li přímo odstraněny, jestliže se pokusí na stránku přidat jiný úhel pohledu. Sanger to vnímá jako propagandu.

"Pokud je povolena pouze jedna verze faktů, pak to dává obrovskou motivaci bohatým a mocným lidem, aby se zmocnili kontroly nad věcmi, jako je Wikipedie, a posílili tak svou moc. A oni to dělají," pokračuje. "V zákulisí se hraje velmi velká, ošklivá a složitá hra, aby článek říkal to, co někdo chce, aby říkal."

"Pokud se ve středolevicových médiích neobjeví kontroverze, pak se to neobjeví ani na Wikipedii," tvrdí Sanger.

Jako příklad uvedl článek o americkém prezidentovi Joeu Bidenovi. Ten podle něj obsahuje jen málo obav, které z něj měli republikáni. "Takže pokud chcete mít cokoli, co by vzdáleně připomínalo republikánský pohled na Bidena, z článku to nedostanete," vysvětluje.

Rovněž poznamenal, že o "ukrajinském skandálu", do něhož byl zapleten prezidentův syn Hunter Biden, pojednává pouze krátký odstavec, a to navzdory kritice, kterou událost vyvolala.

"Na Wikipedii se toho dá najít jen velmi málo. A to málo, co lze najít, je extrémně tendenční a čte se jako spis obhájce," říká. Navíc prý nejde jen o politiku. Wikipedie podle něj odráží pouze "hlásné trouby vládnoucích skupin", a to i v otázce nemoci covid-19.

"Existuje spousta nositelů Nobelovy ceny a významných lékařů, jejichž názory nejenže nejsou na Wikipedii vítány, ale jsou doslova cenzurovány na YouTube a někdy i na Facebooku a Twitteru, protože jsou v rozporu s narativem," uvádí. "Existuje globální prosazování určitého pohledu na otázky, jako je covid," stojí si za svým Sanger.

Wikipedii provozuje nezisková Wikimedia Foundation, založená v roce 2003 podle zákonů amerického státu Florida. Vedle encyklopedie provozuje i další projekty - Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikidata či Wikicesty. Nadace je financovaná ze sponzorských darů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy