Století radí, jak se dožít vysokého věku: Whisky, syrové maso, žádné muže a divoké ženy!

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2016 20:22
Nejstarším člověkem světa je už týden stošestnáctiletá Italka Emma Moranová. Její recept na dlouhověkost je prostý: Tři vejce denně, z toho dvě syrová, a trochu mletého masa, také částečně syrového. Jiní, kteří už také stovku oslavili, mají zase své recepty. Například tři piva denně a panáka whisky k tomu. A víru v Boha.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Řím - Je nejstarším člověkem světa, jediným, který se narodil ještě v 19. století. A jaký má stošestnáctiletá Italka Emma Moranová recept na dlouhověkost? Tři vejce denně, z toho dvě syrová, a trochu mletého masa, také částečně syrového. Britský deník The Daily Telegraph přinesl i další rady stoletých, jak se dožít vysokého věku.

Moranová, která se narodila 29. listopadu 1899, se nejstarším člověka světa stala minulý týden, kdy ve věku 116 let zemřela v New Yorku Američanka Susannah Mushatt Jonesová. Ta dříve vysvětlovala svůj rekord mimo jiné vajíčky se slaninou k snídani a dlouhým spánkem, také prý nekouřila a nepila alkohol.

Naopak britský válečný veterán Henry Allingham, který zemřel v roce 2009 ve 113 letech jako recept na dlouhověkost uváděl "cigarety, whisky a divoké ženy". Tři piva denně a panáka whisky doporučuje i nyní 110letá Američanka Agnes Fentonová, která ale dodává: "Musíte mít v životě víru v Boha."

"Vše je o tom být pozitivní," říkávala Alice Herzová-Sommerová, která zemřela v roce 2014 v Londýně. Tato pražská rodačka se dožila 110 let a byla považovaná za nejstaršího člověka, který přežil nacistické vyhlazování Židů.

Britka Ethel Langová, která zemřela před rokem ve věku nedožitých 115 let, zase milovala tanec a nikdy nekouřila. Nejstarší Skotka, loni zesnulá Jessie Gallanová, se dožila 109 let, prý díky ovesné kaši, pletení a vyhýbání se mužům (nikdy se nevdala).

Také Emma Moranová, které minulý týden k rekordu poblahopřál i papež František a italský prezident Sergio Mattarella, tvrdí, že k jejímu vysokému věku přispělo, že opustila manžela. Důvodem byly ale jeho násilnické sklony. Moranová proto od něj odešla již v roce 1938, kdy ještě rozvod nebyl možný.

Moranová se už nikdy nevdala, děti také neměla, jediné dítě jí zemřelo v sedmi měsících. Sama ale nikdy nebyla, jak vypráví. Byla zaměstnána v továrně na jutové pytle, potom jako kuchařka. Pracovat přestala v 75 letech.

Až v poslední době je ale její sociální život trochu omezený, i když ji často navštěvuje rodina a denně ošetřovatelka. "Její dlouholetí přátelé už jsou všichni na hřbitově," vysvětluje dvaasedmdesátiletá příbuzná Rosi Santoniová.

Moranová, která už skoro neslyší, špatně vidí, ale jinak je relativně zdravá, má dlouhověkost v genech. Její sestra zemřela ve 107 letech, matka v jedenadevadesáti. Harvardova univerzita prý již studuje její DNA.

Jako recept na dlouhý život je často zmiňován dobrý spánek. Podle Misao Okawové, která zemřela loni ve 117 letech, stačí osm hodin denně. Nic se totiž nemá přehánět. I když Kamato Hongová proslula tím, že dva dny spala a dva dny byla vzhůru, a dožila se 116 let.

 

Právě se děje

Další zprávy