Jedináčci nejsou nesamostatní a osamělí. V práci se jim daří líp, tvrdí výzkum

Magazín Magazín
17. 11. 2019 12:05
Rozmazlení, ufňukaní jedináčci? To je podle dostupných výzkumů, které shrnuje americký magazín Inverse, jen stereotypní nálepka. Srovnání mezi jedináčky a lidmi pocházející z rodin s více potomky totiž ukazují, že jedináčci nemají větší tendenci k osamělosti, nesamostatnosti ani nezralosti. Naopak bývají ambicióznější, což jim prospívá ve škole i v práci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Jedináčci nemají právě nejlepší pověst. Často se o nich mluví jako o sobeckých, zkažených, úzkostlivých, sociálně neschopných a osamělých lidech. Americký server Inverse, který se soustředí na vědecká témata, však nyní napsal o německé studii dvou tisíc dospělých respondentů, ze které vyplývá, že jedináčci netrpí narcismem nijak častěji než lidé se sourozenci.

Z hlediska osobnostních rysů jako extroverze, zralost, ochota spolupracovat, samostatnost, sebekontrola nebo vůdcovství výzkumníci nenalezli mezi jedináčky a lidmi se sourozenci žádné rozdíly. Výsledky naopak ukazují, že jedináčci mívají větší úsilí, vytrvalost i motivaci dosáhnout vytyčených cílů. Navíc se podle vědců lépe přizpůsobují novým podmínkám.

Vyšší motivace může z pohledu studie vysvětlovat, proč jedináčci obvykle dosahují kvalitnějšího vzdělání a získávají prestižnější zaměstnání než lidé z rodin s více potomky. Článek magazínu Inverse vedle toho upozorňuje na metastudii založenou na 115 výzkumech, která porovnávala inteligenci obou skupin.

Jedináčci si v IQ testech vedli lépe a vynikali i lepšími akademickými výsledky než lidé se staršími sourozenci. V obou faktorech je ovšem předstihovali prvorozené děti a lidé s pouze jedním mladším sourozencem. Na druhou stranu uvedené rozdíly jsou největší u dětí v předškolním věku a s přibývajícím věkem se postupně stírají.

Dosavadní studie se zabývaly i rozdíly z pohledu duševního zdraví, ale ani u proměnných jako úzkost, sebedůvěra a problémy s chováním neobjevily mezi jedináčky a lidmi s více sourozenci žádné rozdíly. To stejné platí pro osamělost, protože dostupné výzkumy zjistily, že alespoň na základních školách mívají jedináčci přibližně stejný počet kamarádů jako děti se sourozenci.

 

Právě se děje

Další zprávy