Postavu králíka mu vzali, tak dobyl svět s myšákem. Společnosti Disney je 100 let

Dan Poláček Jiří Labanc Dan Poláček, Jiří Labanc
16. 10. 2023 6:00
Málokdo se zapsal do paměti dětí i dospělých jako animátor Walt Disney. Jeho dnes kolosální společnost The Walt Disney Studios si 16. října připomíná 100 let od svého vzniku. Podívejte se, jak jeho Mickey Mouse, kačer Donald nebo Sněhurka změnili svět animovaných filmů a ovlivnili řadu českých režisérů a filmových tvůrců, včetně Miloše Formana.
Walt Disney (vlevo) a dirigent Felix Mills s "Mickey Mousem" a "Kačerem Donaldem" v roce cca 1935. Kolorovaný snímek
Walt Disney (vlevo) a dirigent Felix Mills s "Mickey Mousem" a "Kačerem Donaldem" v roce cca 1935. Kolorovaný snímek | Foto: Profimedia.cz

Během své 43leté hollywoodské kariéry, která zahrnovala vývoj filmového média jako moderního amerického umění, Walter Elias Disney, přezdívaný novodobý Ezop, prosadil sebe a svůj produkt coby svébytnou součást Ameriky. Společnost The Walt Disney Studios si 16. října připomíná 100 let od svého vzniku.

Celosvětová popularita Walta Disneyho (na fotografii vlevo) byla založena na myšlenkách, které jeho jméno dodnes reprezentuje: představivost, optimismus a úspěch dosažený vlastní pílí, což je zcela v souladu s americkou tradicí. Walt Disney dokázal zasáhnout srdce milionů Američanů i zbytku světa. Svým dílem přinesl lidem mnoha národů radost, ale i svého druhu univerzální komunikační prostředek, kterým se staly jeho postavičky jako třeba Mickey Mouse nebo Kačer Donald.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy