Vydejte se do Plzně na prohlídky prvorepublikových interiérů od světoznámého architekta Loose

Plzeň-TURISMUS, komerční článek
30. 5. 2016 0:01
Dílo architekta, který je znám především ve Vídni a je také autorem slavné Müllerovy vily v Praze, se v Plzni turistům otevřelo vloni na jaře.
Foto: Brummelův dům

Pokud jste si již dlouho neudělali výlet do Plzně, je nejvyšší čas. Za návštěvu stojí nejen krásně opravené historické centrum a proslulý pivovar. Novinkou v turistické nabídce města jsou komentované prohlídky bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose, které byste si neměli nechat ujít.

Foto: byt Krausových

Jedinečný architektonický skvost vytvořil Adolf Loos ve 30. letech minulého století pro bohaté investory z řad místní židovské komunity. Kromě noblesního prvorepublikového designu ukazují komentované prohlídky Loosových interiérů zajímavý pohled do způsobu bydlení tehdejší majetnější vrstvy obyvatel. Každý z interiérů má navíc svůj osobitý příběh, v němž se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období vlády komunistického režimu.

"Loosova práce byla na jeho dobu velice moderní a nadčasová, dá se říci, že svými návrhy předběhl svou dobu. Pro jeho tvorbu je typické používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Nejdůležitější pro něj bylo praktické využití bytu, a tak v bytech uvidíte například na svou dobu velice moderní vestavěné skříně s promyšleným systémem zásuvek, pantografů na ramínka se šaty a specifických  úložných prostor," vysvětluje Magdalena Soukupová z organizace Plzeň - TURISMUS, která má provoz Loosových interiérů na starost.

Foto: Semplerova rezidence

V Plzni se do dnešních dnů v různém stavu dochovalo osm interiérů, které vznikly na základě návrhu slavného architekta. Po rekonstrukci si v rámci tří prohlídkových tras můžete prohlédnout čtyři z nich. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale stojí všechny. V hlavní sezoně - od dubna do září - se komentované prohlídky konají každý čtvrtek, sobotu a neděli, mimo sezonu pak pouze ve čtvrtek a v sobotu. Prohlídky na konkrétní čas je dobré si předem rezervovat prostřednictvím webu www.adolfloosplzen.cz.

 Byty Krausových a Voglových

Foto: byt Voglových

V bývalém bytě rodiny Krausových je k vidění nádherný salon a jídelna s protilehlými zrcadlovými stěnami, které vytvářejí dojem nekonečného prostoru. Místnosti obložené tmavě zeleným žilkovaným mramorem Cipollino působí až magickým dojmem. Podíváte se také do prakticky vybavené ložnice s původními vestavěnými skříněmi a toaletním stolkem.

Druhou částí trasy je návštěva necelých 400 m vzdáleného bytu doktora Josefa Vogla, kde se do dnešní doby dochovaly dvě místnosti. Jsou jimi nejreprezentativnější prostory původního bytu, a to salon s jídelnou. Obě místnosti přežily rozsáhlé změny vnitřní dispozice domu pro účely úřadu díky svému přepychovému vybavení vestavěným nábytkem a dřevěnými a travertinovými obklady stěn. Místnosti byly během nedávné rekonstrukce vybaveny přesnými replikami původního nábytku, díky čemuž si můžete vyzkoušet, jak se v bytě od Loose pohodlně sedělo.

Foto: Brummelův dům

Brummelův dům

Dům s částí původního mobiliáře patří k nejkrásnějším Loosovým realizacím v Plzni. Dvougenerační apartmán manželů Jana a Jany Brummelových a Janiny maminky Hedviky Liebsteinové v sobě skrývá hned pět pokojů, z nichž čtyři tvoří průhledem skrze otevřené dveře skvostnou enfiládu podobně jako na zámcích. Při prohlídce Brummelova doma uvidíte celou řádu původního nábytku.

Semlerova rezidence

Ačkoliv nejslavnějším Loosovým principem uplatněným v některých jeho domech je tzv. raumplan, v Plzni jej najdeme pouze ve vilovém domě Oskara a Jany Semlerových. Vnitřní podoba původně činžovního domu s vícero byty tak byla kompletně přebudována v propojené několika úrovňové apartmá. V listopadu 2015 byla po rekonstrukci zpřístupněna první, reprezentativní část bytu se vstupní halou a šatnou, salonem s knihovnou v patrové galerii, zimní zahradou, jídelnou a kuchyní.

Video: Plzeň turismus
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy