Vydejte se do Plzně na prohlídky prvorepublikových interiérů od světoznámého architekta Loose

Plzeň-TURISMUS, komerční článek
30. 5. 2016 0:01
Dílo architekta, který je znám především ve Vídni a je také autorem slavné Müllerovy vily v Praze, se v Plzni turistům otevřelo vloni na jaře.
Foto: Brummelův dům

Pokud jste si již dlouho neudělali výlet do Plzně, je nejvyšší čas. Za návštěvu stojí nejen krásně opravené historické centrum a proslulý pivovar. Novinkou v turistické nabídce města jsou komentované prohlídky bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose, které byste si neměli nechat ujít.

Foto: byt Krausových

Jedinečný architektonický skvost vytvořil Adolf Loos ve 30. letech minulého století pro bohaté investory z řad místní židovské komunity. Kromě noblesního prvorepublikového designu ukazují komentované prohlídky Loosových interiérů zajímavý pohled do způsobu bydlení tehdejší majetnější vrstvy obyvatel. Každý z interiérů má navíc svůj osobitý příběh, v němž se prolínají často tragické soukromé osudy jednotlivců s dějinnými událostmi před 2. světovou válkou, v jejím průběhu i v období vlády komunistického režimu.

"Loosova práce byla na jeho dobu velice moderní a nadčasová, dá se říci, že svými návrhy předběhl svou dobu. Pro jeho tvorbu je typické používání kvalitních přírodních materiálů a maximální důraz na promyšlenou funkci a vnitřní uspořádání bytu. Nejdůležitější pro něj bylo praktické využití bytu, a tak v bytech uvidíte například na svou dobu velice moderní vestavěné skříně s promyšleným systémem zásuvek, pantografů na ramínka se šaty a specifických  úložných prostor," vysvětluje Magdalena Soukupová z organizace Plzeň - TURISMUS, která má provoz Loosových interiérů na starost.

Foto: Semplerova rezidence

V Plzni se do dnešních dnů v různém stavu dochovalo osm interiérů, které vznikly na základě návrhu slavného architekta. Po rekonstrukci si v rámci tří prohlídkových tras můžete prohlédnout čtyři z nich. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale stojí všechny. V hlavní sezoně - od dubna do září - se komentované prohlídky konají každý čtvrtek, sobotu a neděli, mimo sezonu pak pouze ve čtvrtek a v sobotu. Prohlídky na konkrétní čas je dobré si předem rezervovat prostřednictvím webu www.adolfloosplzen.cz.

 Byty Krausových a Voglových

Foto: byt Voglových

V bývalém bytě rodiny Krausových je k vidění nádherný salon a jídelna s protilehlými zrcadlovými stěnami, které vytvářejí dojem nekonečného prostoru. Místnosti obložené tmavě zeleným žilkovaným mramorem Cipollino působí až magickým dojmem. Podíváte se také do prakticky vybavené ložnice s původními vestavěnými skříněmi a toaletním stolkem.

Druhou částí trasy je návštěva necelých 400 m vzdáleného bytu doktora Josefa Vogla, kde se do dnešní doby dochovaly dvě místnosti. Jsou jimi nejreprezentativnější prostory původního bytu, a to salon s jídelnou. Obě místnosti přežily rozsáhlé změny vnitřní dispozice domu pro účely úřadu díky svému přepychovému vybavení vestavěným nábytkem a dřevěnými a travertinovými obklady stěn. Místnosti byly během nedávné rekonstrukce vybaveny přesnými replikami původního nábytku, díky čemuž si můžete vyzkoušet, jak se v bytě od Loose pohodlně sedělo.

Foto: Brummelův dům

Brummelův dům

Dům s částí původního mobiliáře patří k nejkrásnějším Loosovým realizacím v Plzni. Dvougenerační apartmán manželů Jana a Jany Brummelových a Janiny maminky Hedviky Liebsteinové v sobě skrývá hned pět pokojů, z nichž čtyři tvoří průhledem skrze otevřené dveře skvostnou enfiládu podobně jako na zámcích. Při prohlídce Brummelova doma uvidíte celou řádu původního nábytku.

Semlerova rezidence

Ačkoliv nejslavnějším Loosovým principem uplatněným v některých jeho domech je tzv. raumplan, v Plzni jej najdeme pouze ve vilovém domě Oskara a Jany Semlerových. Vnitřní podoba původně činžovního domu s vícero byty tak byla kompletně přebudována v propojené několika úrovňové apartmá. V listopadu 2015 byla po rekonstrukci zpřístupněna první, reprezentativní část bytu se vstupní halou a šatnou, salonem s knihovnou v patrové galerii, zimní zahradou, jídelnou a kuchyní.

Video: Plzeň turismus
 

Právě se děje

Další zprávy