Vybrali miliony pro bezdomovce, nakonec mu koupili jen karavan a sami jezdili na luxusní dovolené

Magazín Magazín
27. 8. 2018 14:36
Začalo to jako dojemný scénář k romantickému filmu o dívce v nesnázích a šlechetném bezdomovci. Skončilo to zpronevěrou a podvody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Příběh, který přinesl americký deník The Washington Post, by se hodil jako scénář k romantickému filmu. Pohledné blondýnce Kate McClurové došel ve Philadelphii benzin. Zastavila přímo před bezdomovcem Johnnym Bobbittem, jenž spával pod nedalekým mostem. Nevěděla, co dělat, neměla ani palivo, ani hotovost. Johnny jí dal svých posledních dvacet dolarů, aby si dotankovala. 

Kate se mu rozhodla také pomoct. Dala mu proto později teplé ponožky, cereální tyčinky a pár dolarů. Pak se rozhodla splnit mu jeho tajný sen a pořídit mu domek a auto. A také ho přihlásila na odvykací program, aby přestal být drogově závislý. Se svým přítelem Markem D’Amicem se začali o Johnnyho starat a založili mu na internetu sbírku. Chtěli pro něj vybrat 10 tisíc dolarů.

Kampaň se silným příběhem o bezdomovci, jenž z posledních peněz zachránil dívku v nesnázích, se stala virálem a také vděčným tématem pro média. Tenhle trojlístek se dostal do sledovaného pořadu Good Morning America, do BBC i do několika prestižních novin včetně Washington Post. Lidé jim nakonec věnovali 400 tisíc dolarů (v přepočtu necelých devět milionů korun).

Situace se ale začala postupně komplikovat. Zatímco Johnny Bobbitt spal v karavanu, Kate a Mark si pořídili luxusní vůz a jezdili na drahé dovolené, což si těžko mohli dovolit z platu recepční a tesaře. Mark prohrál peníze v hazardních hrách. "Svému bezdomovci" místo domu a nového auta koupili karavan, ojetinu, notebook, televizi a dva mobilní telefony.

Johnny se rozhodl nemlčet a médiím vylíčil, jak se věci mají. Mark se podle listu Washington Post bránil tím, že nemohl svěřit všechny peníze drogově závislému člověku, tím by ho prý zničil. Měli údajně dohodu, že až se ze závislosti dostane, dají mu přístup k větší částce. Nějaké peníze si prý z konta občas vypůjčili, ale vždy je tam zase vrátili. Tedy až na ty, které si vyúčtovali jako náhradu za ušlý zisk a za náklady kolem kampaně.

Ostatně ani ústřední hrdina není v tomto příběhu bez viny - peníze, jež měly jít na jeho odvykací kúru, často končily v kapsách drogových dealerů.

Johnny Bobbitt je dnes opět bezdomovec a znovu spí pod mostem. Karavan je pryč, auto už dávno nejezdí.

Stránky GoFundMe, na kterých Kate a Mark vybrali 400 tisíc dolarů, bývají plné podvodníků, přesto je tato kauza zřejmě největší zpronevěrou v dějinách tohoto portálu. Úřady nyní řeší, do jaké míry šlo o záměrný podvod a defraudaci a do jaké pouze o špatný a nezodpovědný "byznys plán".

Video: Podnikatel našel recept na bezdomovectví. Založil projekt Nejdřív střecha

Já neřeším bydlení, já řeším jejich situaci, ukřivděnost a naštvanost, říká o bezdomovcích autor projektu Nejdřív střecha Sedláček. Má zkušenost, že polovina z nich neskončí díky jeho pomoci na ulici. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy