Bartošovice/Zázrivá - Ornitolog Petr Orel opatrně vyčkává a vyhlíží příznivou předpověď počasí. Už skoro čtvrt roku u něj v záchranné stanici v Bartošovicích na Moravě čekají dva mladí orli na návrat do přírody.
Evžena a Hanku dovedla příroda i lidé až sem, do voliéry nedaleko Nového Jičína. S blížícím se jarem by se však jejich životy měly změnit: oba se konečně - a snad už napořád - vrátí do Beskyd.
Na Slovensku, kde se všichni beskydští orli narodili, už je jaro znát na každém kroku. Další mírná zima je skoro u konce, a tak tamní ornitologové letos můžou čekat hojný počet nových mláďat. Některá z nich pak poputují i do Česka.
"Pokud půjde vše dobře, měla by se opakovat situace z loňska, kdy se u nás, na Slovensku, vylíhlo téměř 40 mladých orlů. Musíme, ale pevně doufat, protože v horách, kde orli hnízdí, snadno napadne metr sněhu i koncem března," říká Metod Macek, slovenský ornitolog z Malé Fatry.
"Na stromových hnízdech dokáže velkou paseku nadělat i vichřice nebo silnější vítr," dodává.
Střemlhavé zásnuby
Orli skalní celý život žijí věrně ve společnosti jednoho partnera. Případy, kdy se pár rozpadl, jsou velmi vzácné a nejčastěji za ně může smrt některého z orlů. Konec února je doba, kdy vrcholí takzvané svatební lety, období, kdy orlí páry předvádějí ve vzduchu vysoko v horách neuvěřitelné akrobatické kousky: střemhlavé volné pády.
Je to nádherná podívaná, ale jinak mají slovenští ornitologové plné ruce práce. "Podle záznamů z minulých let, víme, kde asi přibližně budou orli hnízdit, protože každý pár má několik takových míst. Svá hnízda každoročně mění, jak se jim zlíbí, a tak teď musíme po všech 25 slovenských párech pátrat.
"Orlice snáší vajíčka v druhé polovině března, ale svá hnízda kontrolují a spravují už teď. Někdy se dokonce stane, že orli změní hnízdo za jiné, bezprostředně před snůškou, takže je to i pro nás náročné období," vysvětluje Macek.
Lysá hora a orli na satelitu
Ani čeští ochránci orlů v Bartošovicích nelení. Kromě opečovávání orlů ve voliéře musí monitorovat šest zbývajících orlů v české přírodě. Ti se teď toulají i více než 100 kilometrů daleko od místa, kde byli vypuštěni. Rekord zatím drží samice Cecilka, která už loni na jaře zavítala do Vysokých Tater, kde ji nedávno spatřili zas.
"Je vidět, že ta disperze je veliká, můžeme říct, že se pohybují do vzdálenosti 300 až 400 kilometrů. V období do tří let věku, než ti ptáci dospějí a vytvoří si hnízdní teritorium, je to ale normální," říká Petr Orel, který projetu šéfuje.
Letos Orel plánuje výrazné vylepšení současného monitorovacího systému. Na Lysé hoře, která je nejvyšší horou Beskyd a širokého okolí, by měl být stálý spolupracovník se skenerem, který bude orly každodenně zaměřovat.
"Druhá příjemná změna je, že jedno ze čtyř nových mláďat dostane jak klasickou, tak satelitní vysílačku, takže ho budeme sledovat ze země rádiem a jednou za 2 dny pak dostaneme údaje o jeho pohybu ze satelitu", těší se Petr Orel.