Hra Death Stranding chce být vizionářská. Ukazuje, že i nuda může být fascinující

Marek Pros Marek Pros
24. 9. 2021 17:27
Death Stranding japonského vývojáře Hidea Kodžimy vyšel v pátek 24. září v rozšířené verzi a vylepšené grafice pro PlayStation 5. Příliš nového toho ale nenabízí.

Sony znovu vydává už druhou "starou" hru, která nese trochu nešťastné a zavádějící označení Director's Cut. A stejně jako v případě akční adventury Ghost of Tsushima se ani v případě Death Stranding nejedná o dodatečně zpracovanou režisérskou verzi odrážející původní tvůrčí záměr Hidea Kodžimy, ale zkrátka o vylepšenou edici pro novou generaci konzolí s drobnými novinkami a několika příběhovými misemi včetně střelnice či závodiště. 

Nového obsahu je ale poskrovnu a závodění nebo trénování na střelnici jsou spíše fajn doplňkové aktivity než plnohodnotná lákadla k návratu do tajemného světa "Mrtvého přílivu". Death Stranding Director's Cut si tak užijí zejména hráči nepolíbení původní verzí.

Death Stranding původně vyšel téměř před dvěma roky a až do samotného vydání kolem sebe vybudoval tajemnou auru čehosi přelomového, fantastického a unikátního, že bylo téměř jisté, že spoustu hráčů realita zklame. 

Ohlasy po vydání

Kritici na hře chválili herecké výkony, soundtrack a vizuální stránku, ale v názorech na hratelnost i příběh se už rozcházeli. Prodalo se jí přes pět milionů kopií a v řadě prvků připomínala samotnou pandemii covidu, kterou si lidstvo uzamčené ve svých domovech zažilo na vlastní kůži. 

V jádru se opravdu jedná o simulátor doručování zásilek, přesto hratelnost není vůbec nudná či plochá, vlastně je stejně pestrá jako samotný život hlavního hrdiny v postapokalyptickém světě, který zaplavují tajemné bytosti a kde třeba po vymočení vyroste ze země muchomůrka. 

Hlavní tvůrce Hideo Kodžima vytvořil nekompromisní interpretaci žánru open-world her, který v poslední dekádě deformovaly uniformní variace titulů od Ubisoftu. Ano, místy to je opravdu bolestivá, nudná a náročná pouť po monotónní krajině vyžadující po hráči dechová cvičení na zklidnění tepu, ale garantuje, že nic podobného v životě nehrál. Kdo tohle v době sázek na pokračování, remastery a remaky může o "tříáčkové" hře dneska říct? 

Hideo Kodžima
Hideo Kodžima | Foto: Georges Seguin (Okki)

I taková obyčejná a triviální aktivita jako chůze po krajině je doslova revoluční a cítíte při ní tíhu nákladu, kterou Sam Porter Bridges přenáší, vítr, který mu do něj ze strany fouká, i kameny, o které zakopává. 

Samotné plánování cest přes hory, doly a řeky je zase zábavnou minihrou vybízející k experimentování a zkoušení rychlejších, ale o to nebezpečnějších tras, nebo dlouhých a bezpečných zacházek. A inovativní multiplayer doslova proměňuje herní kulisy, kdy za pomoci ostatních hráčů přetváříte zhroucený svět v obyvatelné místo a usnadňujete si cestu i život. Pojem altruismus tu rázem dostává nový rozměr. 

A přestože Death Stranding exceluje v budování atmosféry (i díky famóznímu instrumentálnímu soundtracku Ludwiga Forssella) i vykreslení zdecimovaného světa, jako by selhával v tom nejdůležitějším, tedy v tom, že to je, resp. měla by být pořád videohra.

Kodžima ty nejdůležitější dějové momenty a zvraty odvypráví v hodiny a hodiny trvajících filmových sekvencích, v nichž sice hrají hvězdy jako Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Léa Seydouxová nebo Margaret Qualleyová, ale pak zase hráče hodí zpět "do reality" a nutí ho doručovat a doručovat a doručovat, byť s postupujícím časem se variují možnosti i způsoby, jak dosáhnout cíle, a nechybějí ani akční pasáže.

Death Stranding není jednoduchá hra na popsání a rozhodně není jednoduchá na hraní a dohrání. Přesto je to jeden z titulů, který je sympatický v tom, jak se snaží věci dělat jinak a po svém. Vyžaduje trpělivost, usebrání se a zklidnění a ideálně hození všech předsudků i naučených herních mechanik za hlavu.

Kodžimovi se podařilo postavit během pár let vlastní studio a vytvořit svébytný a unikátní titul, který má franšízový potenciál (sami hráči už volají po pokračování) a stal se jedním z vlajkových titulů PlayStationu. A to rozhodně není málo.  

Podívejte se na trailer ke hře:

Death Stranding Director’s Cut - trailer | Video: Kojima Productions / Sony
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy