Hra Death Stranding chce být vizionářská. Ukazuje, že i nuda může být fascinující

Marek Pros Marek Pros
24. 9. 2021 17:27
Death Stranding japonského vývojáře Hidea Kodžimy vyšel v pátek 24. září v rozšířené verzi a vylepšené grafice pro PlayStation 5. Příliš nového toho ale nenabízí.

Sony znovu vydává už druhou "starou" hru, která nese trochu nešťastné a zavádějící označení Director's Cut. A stejně jako v případě akční adventury Ghost of Tsushima se ani v případě Death Stranding nejedná o dodatečně zpracovanou režisérskou verzi odrážející původní tvůrčí záměr Hidea Kodžimy, ale zkrátka o vylepšenou edici pro novou generaci konzolí s drobnými novinkami a několika příběhovými misemi včetně střelnice či závodiště. 

Nového obsahu je ale poskrovnu a závodění nebo trénování na střelnici jsou spíše fajn doplňkové aktivity než plnohodnotná lákadla k návratu do tajemného světa "Mrtvého přílivu". Death Stranding Director's Cut si tak užijí zejména hráči nepolíbení původní verzí.

Death Stranding původně vyšel téměř před dvěma roky a až do samotného vydání kolem sebe vybudoval tajemnou auru čehosi přelomového, fantastického a unikátního, že bylo téměř jisté, že spoustu hráčů realita zklame. 

Ohlasy po vydání

Kritici na hře chválili herecké výkony, soundtrack a vizuální stránku, ale v názorech na hratelnost i příběh se už rozcházeli. Prodalo se jí přes pět milionů kopií a v řadě prvků připomínala samotnou pandemii covidu, kterou si lidstvo uzamčené ve svých domovech zažilo na vlastní kůži. 

V jádru se opravdu jedná o simulátor doručování zásilek, přesto hratelnost není vůbec nudná či plochá, vlastně je stejně pestrá jako samotný život hlavního hrdiny v postapokalyptickém světě, který zaplavují tajemné bytosti a kde třeba po vymočení vyroste ze země muchomůrka. 

Hlavní tvůrce Hideo Kodžima vytvořil nekompromisní interpretaci žánru open-world her, který v poslední dekádě deformovaly uniformní variace titulů od Ubisoftu. Ano, místy to je opravdu bolestivá, nudná a náročná pouť po monotónní krajině vyžadující po hráči dechová cvičení na zklidnění tepu, ale garantuje, že nic podobného v životě nehrál. Kdo tohle v době sázek na pokračování, remastery a remaky může o "tříáčkové" hře dneska říct? 

Hideo Kodžima
Hideo Kodžima | Foto: Georges Seguin (Okki)

I taková obyčejná a triviální aktivita jako chůze po krajině je doslova revoluční a cítíte při ní tíhu nákladu, kterou Sam Porter Bridges přenáší, vítr, který mu do něj ze strany fouká, i kameny, o které zakopává. 

Samotné plánování cest přes hory, doly a řeky je zase zábavnou minihrou vybízející k experimentování a zkoušení rychlejších, ale o to nebezpečnějších tras, nebo dlouhých a bezpečných zacházek. A inovativní multiplayer doslova proměňuje herní kulisy, kdy za pomoci ostatních hráčů přetváříte zhroucený svět v obyvatelné místo a usnadňujete si cestu i život. Pojem altruismus tu rázem dostává nový rozměr. 

A přestože Death Stranding exceluje v budování atmosféry (i díky famóznímu instrumentálnímu soundtracku Ludwiga Forssella) i vykreslení zdecimovaného světa, jako by selhával v tom nejdůležitějším, tedy v tom, že to je, resp. měla by být pořád videohra.

Kodžima ty nejdůležitější dějové momenty a zvraty odvypráví v hodiny a hodiny trvajících filmových sekvencích, v nichž sice hrají hvězdy jako Norman Reedus, Mads Mikkelsen, Léa Seydouxová nebo Margaret Qualleyová, ale pak zase hráče hodí zpět "do reality" a nutí ho doručovat a doručovat a doručovat, byť s postupujícím časem se variují možnosti i způsoby, jak dosáhnout cíle, a nechybějí ani akční pasáže.

Death Stranding není jednoduchá hra na popsání a rozhodně není jednoduchá na hraní a dohrání. Přesto je to jeden z titulů, který je sympatický v tom, jak se snaží věci dělat jinak a po svém. Vyžaduje trpělivost, usebrání se a zklidnění a ideálně hození všech předsudků i naučených herních mechanik za hlavu.

Kodžimovi se podařilo postavit během pár let vlastní studio a vytvořit svébytný a unikátní titul, který má franšízový potenciál (sami hráči už volají po pokračování) a stal se jedním z vlajkových titulů PlayStationu. A to rozhodně není málo.  

Podívejte se na trailer ke hře:

Death Stranding Director’s Cut - trailer | Video: Kojima Productions / Sony
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme Václav Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česko v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy