Balada pro samuraje. Ghost of Tsushima bojuje s Mongoly i vlastní minulostí

Marek Pros Marek Pros
19. 8. 2021 16:27
Ghost of Tsushima je akční adventura zasazená do 13. století, ve které samuraj Jin Sakai musí zachránit ostrov Cušima během první mongolské invaze do Japonska. Z nenápadného titulu se loni stal velký hit, kterého se na PlayStationu 4 prodalo téměř sedm milionů kopií, a proto bylo jen otázkou času, kdy studio Sucker Punch vydá příběhové rozšíření.
Ghost of Tsushima Director's Cut
Ghost of Tsushima Director's Cut | Foto: Sucker Punch / Sony

To nese trochu nešťastný název Ghost of Tsushima's Director's Cut, přičemž se nejedná o žádnou režisérkou verzi původní hry, ale o tradiční příběhové rozšíření. To zavede samuraje Jina zvaného Duch na odlehlý ostrov Iki, ve kterém na něj čeká kromě střetů s mongolskými nájezdníky i boj s vlastní minulostí. 

Autorům se vcelku nenásilně povedlo zakomponovat nový příběh do původního dějového půdorysu, takže tažení po ostrově Iki působí jako milý návrat do míst, kde to moc dobře znáte.

Ghost of Tsushima Director's Cut
Ghost of Tsushima Director's Cut | Foto: Sucker Punch / Sony

Ostrov Iki nijak nevybočuje z vizuální estetiky, se kterou vývojáři oslnili miliony hráčů. Na PlayStationu 5 hra vypadá zase o chlup lépe a po hodině dvou zkrátka nutí k zastavení se, meditaci, rozjímání a často i dojímání se nad podmanivou atmosférou, která balancuje na hranici kýče.

Nový ostrov, zmítaný častými invazemi, nabízí místa s až postapokalyptickými momenty, kdy se rozbořené příbytky schovávají pod "omítkou zeleně" a vše je rázem jakoby syrovější a drsnější. Je až škoda, že vývojáři nenabídli větší či odvážnější úkrok stranou, Iki je taková sázka na jistotu.

Uzdu fantazii naopak popustili ve formě dějového vyprávění, které často nabízí halucinační či snové fáze. Ty například u konkurenčních titulů Ubisoftu patří k nejotravnějším prvkům jejich her, a přestože Ghost of Tsushima k nim přistupuje spíš jako ke flashbackům, o zrovna pozitivní zpestření se nejedná. 

Ghost of Tsushima Director's Cut
Ghost of Tsushima Director's Cut | Foto: Sucker Punch / Sony

Autoři mírně experimentují i se souboji, které jsou na Iki pompéznější, masovější a připomínají téměř boje dvou nepřátelských armád. Nutno říct, že ty působí daleko jistěji a přirozeněji než halucinační scény, a opět jen podtrhují sílu a kvalitu soubojového systému hry.

Ghost of Tsushima's Director's Cut tak trochu naznačuje, jakými směry by se případné pokračování osudu samuraje Jina Sakaie mohlo ubírat. Oproti asasínské konkurenci byl zemitější Duchův přístup k žánru vítaným osvěžením a návratem ke kořenům, kdy chyběly nadpřirozené nesmysly a realističnost pořád převládala nad arkádovostí. Příběh na ostrově Iki jako by ale pokukoval směrem po "duchařině", která zrovna zásadovému samurajovi tolik nesluší.

Ghost of Tsushima's Director's Cut je nakonec velmi solidní tečkou za úžasným dobrodružstvím Jina Sakaie, který se stal jednou z nejzajímavějších herních postav na konzolích od Sony. Příběh na ostrově Iki potěší všechny, kterým se líbila i základní hra. Je to poctivě zpracované rozšíření, které v letošním herním suchu všemožných odkladů potěší o to víc.   

Podívejte se na trailer ke hře:

Ghost of Tsushima Director's Cut - trailer | Video: Sucker Punch / Sony
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Kosovo vyhošťuje dva ruské diplomaty za "poškozování národní bezpečnosti"

Kosovo nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli "ohrožování národní bezpečnosti". Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na prezidentku této balkánské země, která také obvinila Rusko ze snahy destabilizovat region.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v prohlášení uvedla, že požádala ministerstvo zahraničí, aby prohlásilo dva pracovníky styčného úřadu Ruské federace v Kosovu za "personae non gratae", a to kvůli "škodlivým aktivitám, které ohrožují národní bezpečnost a ústavní řád". Ministerstvo zahraničí podle ní informovalo příslušné donucovací orgány, aby rozhodnutí provedly.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy