Balada pro samuraje. Ghost of Tsushima bojuje s Mongoly i vlastní minulostí

Marek Pros Marek Pros
19. 8. 2021 16:27
Ghost of Tsushima je akční adventura zasazená do 13. století, ve které samuraj Jin Sakai musí zachránit ostrov Cušima během první mongolské invaze do Japonska. Z nenápadného titulu se loni stal velký hit, kterého se na PlayStationu 4 prodalo téměř sedm milionů kopií, a proto bylo jen otázkou času, kdy studio Sucker Punch vydá příběhové rozšíření.
Ghost of Tsushima Director's Cut
Ghost of Tsushima Director's Cut | Foto: Sucker Punch / Sony

To nese trochu nešťastný název Ghost of Tsushima's Director's Cut, přičemž se nejedná o žádnou režisérkou verzi původní hry, ale o tradiční příběhové rozšíření. To zavede samuraje Jina zvaného Duch na odlehlý ostrov Iki, ve kterém na něj čeká kromě střetů s mongolskými nájezdníky i boj s vlastní minulostí. 

Autorům se vcelku nenásilně povedlo zakomponovat nový příběh do původního dějového půdorysu, takže tažení po ostrově Iki působí jako milý návrat do míst, kde to moc dobře znáte.

Ghost of Tsushima Director's Cut
Ghost of Tsushima Director's Cut | Foto: Sucker Punch / Sony

Ostrov Iki nijak nevybočuje z vizuální estetiky, se kterou vývojáři oslnili miliony hráčů. Na PlayStationu 5 hra vypadá zase o chlup lépe a po hodině dvou zkrátka nutí k zastavení se, meditaci, rozjímání a často i dojímání se nad podmanivou atmosférou, která balancuje na hranici kýče.

Nový ostrov, zmítaný častými invazemi, nabízí místa s až postapokalyptickými momenty, kdy se rozbořené příbytky schovávají pod "omítkou zeleně" a vše je rázem jakoby syrovější a drsnější. Je až škoda, že vývojáři nenabídli větší či odvážnější úkrok stranou, Iki je taková sázka na jistotu.

Uzdu fantazii naopak popustili ve formě dějového vyprávění, které často nabízí halucinační či snové fáze. Ty například u konkurenčních titulů Ubisoftu patří k nejotravnějším prvkům jejich her, a přestože Ghost of Tsushima k nim přistupuje spíš jako ke flashbackům, o zrovna pozitivní zpestření se nejedná. 

Ghost of Tsushima Director's Cut
Ghost of Tsushima Director's Cut | Foto: Sucker Punch / Sony

Autoři mírně experimentují i se souboji, které jsou na Iki pompéznější, masovější a připomínají téměř boje dvou nepřátelských armád. Nutno říct, že ty působí daleko jistěji a přirozeněji než halucinační scény, a opět jen podtrhují sílu a kvalitu soubojového systému hry.

Ghost of Tsushima's Director's Cut tak trochu naznačuje, jakými směry by se případné pokračování osudu samuraje Jina Sakaie mohlo ubírat. Oproti asasínské konkurenci byl zemitější Duchův přístup k žánru vítaným osvěžením a návratem ke kořenům, kdy chyběly nadpřirozené nesmysly a realističnost pořád převládala nad arkádovostí. Příběh na ostrově Iki jako by ale pokukoval směrem po "duchařině", která zrovna zásadovému samurajovi tolik nesluší.

Ghost of Tsushima's Director's Cut je nakonec velmi solidní tečkou za úžasným dobrodružstvím Jina Sakaie, který se stal jednou z nejzajímavějších herních postav na konzolích od Sony. Příběh na ostrově Iki potěší všechny, kterým se líbila i základní hra. Je to poctivě zpracované rozšíření, které v letošním herním suchu všemožných odkladů potěší o to víc.   

Podívejte se na trailer ke hře:

Ghost of Tsushima Director's Cut - trailer | Video: Sucker Punch / Sony
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy