VIDEO Orangutanice "šůruje" svůj obývák. Umí čistit i okna

Domácí Domácí
6. 2. 2014 10:13
Samice orangutana bornejského Žaneta ze ZOO Dvůr Králové je proslulá svou vynalézavostí a šikovností. Ukázala se i jako zdatná uklízečka.
Žaneta v akci
Žaneta v akci | Foto: Repro You Tube, Zoo Dvůr Králové

Dvůr Králové - Na amatérském videu natočeném na mobilní telefon ošetřovatelkou Alicí Ryšavou uvidíte, jak si samice orangutana poradila s tím, když dostala poprvé do rukou úklidové náčiní.

Orangutanice Žaneta uklízí.
Orangutanice Žaneta uklízí. | Video: Zoo Dvůr Králové

Ředitel královédvorské zoologické zahrady Přemysl Rabas ne nadarmo o Žanetě nedávno prohlásil, že ji považuje za nejchytřejší zvíře na světě.

Řekl to sice v nadsázce v zábavném pořadu Tobogan na Českém rozhlasu, ale něco na tom určitě bude. Opice dokázala neomylně odpozorovat, které náčiní se na co používá. Její stírání oken by ji mohl závidět i leckterý člověk.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy