Běhá jako Bolt, ale po čtyřech. Inspirovaly ho opice

Reuters Reuters
14. 11. 2013 15:13
Své kariéře obětoval vše. Chodí po čtyřech, pracuje na všech čtyřech a je v tom nejlepší na světě.
Světový rekordman v běhu po čtyřech Kenichi Ito 14. listopadu 2013 překonal svůj vlastní světový rekord. 100 metrů uběhl v čase 16:87 sekund,
Světový rekordman v běhu po čtyřech Kenichi Ito 14. listopadu 2013 překonal svůj vlastní světový rekord. 100 metrů uběhl v čase 16:87 sekund, | Foto: Reuters

Tokio - Je světovým rekordmanem v běhu po čtyřech nohou. Obětoval tomu vše - chodí po čtyřech, dokonce i v práci se pohybuje na všech čtyřech a intenzivně studuje pohyb opic. Ve čtvrtek opět vylepšil svůj světový rekord na 100 metrů.

Jmenuje se Kenichi Ito, je mu 31 let a žije na předměstí Tokia. Může se pyšnit titulem "nejrychlejší muž světa", přesněji řečeno nejrychlejší muž planety v běhu na 100 metrů po nohou a rukou.

Svůj nezaměnitelný a velmi efektivní styl odkoukal od opice, konkrétně od kočkodana husarského (Erythrocebus patas). Tohoto primáta totiž proslavil právě velmi rychlý pohyb. Běhá po čtyřech tak rychle, že dosahuje rychlosti až 50 kilometrů v hodině.

Aby japonský atlet vypiloval svůj styl a dosáhl dokonalosti, trénuje prakticky pořád. Jak to jde, chodí či běhá po čtyřech. Pracuje jako uklízeč, což považuje za ideální povolání. Při mytí podlah se totiž rovněž pohybuje po nohou i rukou.

Nejrychlejší muž na 100m po čtyřech
Nejrychlejší muž na 100m po čtyřech | Video:

Kenichi Ito ve čtvrtek překonal svůj vlastní světový rekord. V Tokiu uspořádal závody v běhu po čtyřech na 100 metrů. Dosáhl skvělého času 16:87 sekund, čímž výrazně vylepšil své dosavadní maximum zapsané v Guinnessově knize rekordů (17:41).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy