Kazajky, kurtování, tresty. Lidem v chráněném bydlení ústavní pořádky nechybí

Byt s vlastní kuchyní, záchodem i koupelnou. Místo, kde jsme doma a odkud můžeme vyrazit ven, kdykoliv se nám zachce. Na nákup, na procházku nebo za kamarádem. Přesně tak popisuje svůj život trojice hrdinů se zdravotním postižením v prvním dílu nového dokumentárního seriálu #ProPodporu šitou na míru z dílny Aliance pro individualizovanou podporu.
V ústavu nás přebalovali a krmili, nic jiného se nestíhalo, samostatný byt je svoboda | Video: Aliance pro individualizovanou podporu

"Ten progres lidí v chráněném bydlení je opravu velký, stačí jim jen ukázat, jakým směrem jít. Chodíme jim každý den pomáhat, ale jen s tím, s čím opravdu potřebují", popisuje péči o klienty Lenka Kotková, vedoucí domácností ChB Naplno.

Majka, Petr i Michal dnes stojí na vlastních nohách, bydlí v samostatných bytech. Když vzpomínají na předchozí život v ústavu, působí jejich výpověď skličujícím dojmem: "Přebalovali nás a krmili, nic jinýho se nestíhalo," popisuje Michal, který je z důvodu vážného fyzického postižení na vozíku a dnes využívá osobní asistenci. I když klecová lůžka jsou už snad minulostí, stále padají slova jako svěrací kazajka, trest, teplákovka.

Podle Aliance pro individualizovanou podporu není pomoc lidem se zdravotním postižením, chronickým onemocněním či lidem v pobytových službách ani dnes rozhodně šitá na míru, nezohledňuje jejich potřeby. V ústavech se klienti musí řídit daným režimem, na pokyn vstávají, jedí, jdou na vycházku, na individuální přístup ani péči nezbývá kapacita.

"Nejlepší je ta samostatnost, že si můžete organizovat život, jak chcete. Když nemáte svobodu rozhodnutí, nemáte nic," říká Michal, který se dnes díky samostatnému životu může věnovat třeba obchodování na burze. Svoje odhodlání popisuje i Petr: "Já jsem chtěl nějakou práci!" Dnes dojíždí do masny v Českých Budějovicích, práce ho baví a naplňuje, díky možnosti pracovat má vyšší sebevědomí a cítí odpovědnost za svůj život.

V ústavech, v jakých donedávna žili i Majka, Petr a Michal, je přes 68 tisíc lidí. Aby lidé se zdravotním postižením mohli svobodně žít a rozhodovat se, potřebují podporu, která jim bude šitá na míru. První kroky k ní vedou skrze podporu tzv. včasné péče, aby rodina nemusela umístění dítěte do ústavu vůbec zvažovat.

Petr vyráží bruslit na zamrzlý rybník. Pak koupí čokoládu a jde za Majkou. Protože chce. A zvládne to sám. Dojíždí do práce, platí daně. Teprve až když skutečně potřebuje, vždy je tu někdo, kdo mu pomůže. Žije si svobodně, podle sebe. "Koupím si lístek na koncert Milana Peroutky," popisuje svůj sen.

Aliance pro individualizovanou podporu

Aliance pro individualizovanou podporu sdružuje na 60 rodičovských, pacientských a zastřešujících organizací, hájí zájmy osob se zdravotním postižením či chronickým onemocněním s vyššími nároky na podporu a péči a jejich pečujících. Usiluje o spravedlivý sociální systém v kampani #ProPodporu šitou na míru.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy