Matce autistického mladíka našli 12 nádorů. Syna s sebou musela brát i na ozařování

Magazín Magazín
22. 2. 2021 9:15
"Raději ho budu krmit od rána do večera než zažít jeden záchvat agrese," shrnuje Olga Smělíková, matka dospělého syna s autismem, zkušenost posledního roku.
Matce autistického mladíka našli 12 nádorů. Syna sebou musela brát i na ozařování | Video: Naděje pro děti úplňku

Dospělý syn Voloďa má poruchu autistického spektra a vážné funkční postižení. Není schopen ani základní sebeobsluhy, a tak vyžaduje neustálou péči. Výjimkou nebyla ani situace, kdy Olze Smělíkové lékaři diagnostikovali rakovinu a v těle jí objevili 12 nádorů. I na ozařování ji tak syn doprovázel.

Situace se dramaticky zhoršila během pandemie, kdy Voloďovy záchvaty agrese začaly nabírat na intenzitě i četnosti: "Nemohu mu vysvětlit, proč musí zůstat doma, už nevím, co mám vymyslet, hlavně aby si neubližoval," popisuje matka každodenní realitu v dalším díle dokuseriálu Děti úplňku. 

A přestože matce nutné péče o syna i stresové zátěže zásadně přibylo, stát na to zareagoval paradoxně. Při pravidelném přezkoumání stavu snížil Smělíkovým příspěvek na péči ze čtvrtého na třetí stupeň. Rodina tak rázem přišla o šest tisíc korun.

Důvodem snížení, jaké zažilo mnoho podobných rodin, je metodika posuzování příspěvku. Ta standardně v procesu posuzování zkoumá jen, jestli je člověk schopný zvládat základní životní potřeby, najíst se, obléci, mluvit, dojít si na toaletu.

Fenomény, jako je například právě agrese, sebepoškozování či ohrožující chování, lékaři často vůbec nezohlední, přestože jsou pro pečující osobu mnohem náročnější a hůře zvladatelné než třeba pomoc s obouváním. V případě Volodi tak o snížení podpory rozhodl fakt, že dokáže sám sníst čokoládový jogurt. 

Hyperaktivní dítě se proměnilo v hadrovou panenku. Usměje se tak jednou za měsíc | Video: Naděje pro děti úplňku
 

Právě se děje

před 1 minutou

James v 1300. startu v NBA dovedl Lakers k výhře nad Golden State

LeBron James odehrál 1300. zápas v základní části NBA a jubileum oslavil přesvědčivým vítězstvím Los Angeles Lakers 117:91 nad Golden State. Stále bez zraněného Anthonyho Davise domácí rozhodli už během první půle, úvodní čtvrtinu vyhráli o dvacet bodů a v poločase vedli 73:44. K triumfu si Lakers pomohli 60 doskoky proti 35 soupeřovým. James za 24 a půl minuty hry dal 19 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky NBA:

Boston - Washington 111:110, Detroit - New York 90:109, Houston - Memphis 84:133, LA Lakers - Golden State 117:91, Miami - Atlanta 109:99, Milwaukee - LA Clippers 105:100, Minnesota - Phoenix 99:118, Sacramento - Charlotte 126:127.

Utkání Toronto - Chicago bylo odloženo.

před 25 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy