"Ten progres lidí v chráněném bydlení je opravu velký, stačí jim jen ukázat, jakým směrem jít. Chodíme jim každý den pomáhat, ale jen s tím, s čím opravdu potřebují", popisuje péči o klienty Lenka Kotková, vedoucí domácností ChB Naplno.
Majka, Petr i Michal dnes stojí na vlastních nohách, bydlí v samostatných bytech. Když vzpomínají na předchozí život v ústavu, působí jejich výpověď skličujícím dojmem: "Přebalovali nás a krmili, nic jinýho se nestíhalo," popisuje Michal, který je z důvodu vážného fyzického postižení na vozíku a dnes využívá osobní asistenci. I když klecová lůžka jsou už snad minulostí, stále padají slova jako svěrací kazajka, trest, teplákovka.
Podle Aliance pro individualizovanou podporu není pomoc lidem se zdravotním postižením, chronickým onemocněním či lidem v pobytových službách ani dnes rozhodně šitá na míru, nezohledňuje jejich potřeby. V ústavech se klienti musí řídit daným režimem, na pokyn vstávají, jedí, jdou na vycházku, na individuální přístup ani péči nezbývá kapacita.
"Nejlepší je ta samostatnost, že si můžete organizovat život, jak chcete. Když nemáte svobodu rozhodnutí, nemáte nic," říká Michal, který se dnes díky samostatnému životu může věnovat třeba obchodování na burze. Svoje odhodlání popisuje i Petr: "Já jsem chtěl nějakou práci!" Dnes dojíždí do masny v Českých Budějovicích, práce ho baví a naplňuje, díky možnosti pracovat má vyšší sebevědomí a cítí odpovědnost za svůj život.
V ústavech, v jakých donedávna žili i Majka, Petr a Michal, je přes 68 tisíc lidí. Aby lidé se zdravotním postižením mohli svobodně žít a rozhodovat se, potřebují podporu, která jim bude šitá na míru. První kroky k ní vedou skrze podporu tzv. včasné péče, aby rodina nemusela umístění dítěte do ústavu vůbec zvažovat.
Petr vyráží bruslit na zamrzlý rybník. Pak koupí čokoládu a jde za Majkou. Protože chce. A zvládne to sám. Dojíždí do práce, platí daně. Teprve až když skutečně potřebuje, vždy je tu někdo, kdo mu pomůže. Žije si svobodně, podle sebe. "Koupím si lístek na koncert Milana Peroutky," popisuje svůj sen.
Aliance pro individualizovanou podporu
Aliance pro individualizovanou podporu sdružuje na 60 rodičovských, pacientských a zastřešujících organizací, hájí zájmy osob se zdravotním postižením či chronickým onemocněním s vyššími nároky na podporu a péči a jejich pečujících. Usiluje o spravedlivý sociální systém v kampani #ProPodporu šitou na míru.