VIDEO Dánsko pod palbou kritiky. Lákalo sexem k eurovolbám

ČTK / jaz
14. 5. 2014 12:03
Klip za 200 tisíc dánských korun měl motivovat voliče, aby se zúčastnili blížících se voleb do Evropského parlamentu.
Kontroverzní klip k eurovolbám
Kontroverzní klip k eurovolbám | Foto: YouTube

Kodaň - Dánský parlament stáhl kontroverzní animovaný film, který byl součástí oficiální kampaně na podporu voleb do Evropského parlamentu. Jedenapůlminutový snímek měl přimět prvovoliče, aby přišli k urnám. Byl ale plný sexu a násilí, napsal norský deník Aftenposten.

Oficiální video dánského parlamentu začínající utrženou hlavou a záběrem na muže oddávajícího se skupinovému sexu vybízí občany, aby se zúčastnili plánovaných voleb 25. května.

Kvůli vlně kritiky byl ale kreslený snímek, který stihlo zhlédnout na 200 tisíc lidí, záhy odstraněn z video serveru.

Parlament musel video stáhnout
Parlament musel video stáhnout | Video: YouTube

Film, který přišel na 200 tisíc dánských korun (734 tisíc Kč), předseda dánského parlamentu Mogens Lykketoft zpočátku obhajoval a prohlašoval, že kritici postrádají smysl pro humor. 

"Reakce ve společenských médiích byly značně rozporuplné. Některým to připadalo jako drsný, ale přijatelný humor, jenž by mohl vzbudit zájem o volby plánované na 25. května, což byl také záměr," podotkl Lykketoft. "Přiznávám ale, že parlament musí být v budoucnu při zadávání takovýchto projektů opatrnější," dodal.

Krátký snímek je o hrdinovi jménem Voteman, který v minulosti zapomněl hlasovat do Evropského parlamentu, a neměl tak vliv na změny ve společnosti. Proto se rozhodl, že bude hlídat, aby šel tentokrát hlasovat každý, a to i třeba násilím.

Po vlně pobouření veřejnosti ale předseda parlamentu obrátil a nechal snímek stáhnout. Lykketoft uvedl, že vzal v úvahu názory "řady lidí, které hluboce respektuje, podle nichž je film mnohem agresivnější, než měl být, a znevažuje mládež".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy