VIDEO Dánsko pod palbou kritiky. Lákalo sexem k eurovolbám

ČTK / jaz
14. 5. 2014 12:03
Klip za 200 tisíc dánských korun měl motivovat voliče, aby se zúčastnili blížících se voleb do Evropského parlamentu.
Kontroverzní klip k eurovolbám
Kontroverzní klip k eurovolbám | Foto: YouTube

Kodaň - Dánský parlament stáhl kontroverzní animovaný film, který byl součástí oficiální kampaně na podporu voleb do Evropského parlamentu. Jedenapůlminutový snímek měl přimět prvovoliče, aby přišli k urnám. Byl ale plný sexu a násilí, napsal norský deník Aftenposten.

Oficiální video dánského parlamentu začínající utrženou hlavou a záběrem na muže oddávajícího se skupinovému sexu vybízí občany, aby se zúčastnili plánovaných voleb 25. května.

Kvůli vlně kritiky byl ale kreslený snímek, který stihlo zhlédnout na 200 tisíc lidí, záhy odstraněn z video serveru.

Parlament musel video stáhnout
Parlament musel video stáhnout | Video: YouTube

Film, který přišel na 200 tisíc dánských korun (734 tisíc Kč), předseda dánského parlamentu Mogens Lykketoft zpočátku obhajoval a prohlašoval, že kritici postrádají smysl pro humor. 

"Reakce ve společenských médiích byly značně rozporuplné. Některým to připadalo jako drsný, ale přijatelný humor, jenž by mohl vzbudit zájem o volby plánované na 25. května, což byl také záměr," podotkl Lykketoft. "Přiznávám ale, že parlament musí být v budoucnu při zadávání takovýchto projektů opatrnější," dodal.

Krátký snímek je o hrdinovi jménem Voteman, který v minulosti zapomněl hlasovat do Evropského parlamentu, a neměl tak vliv na změny ve společnosti. Proto se rozhodl, že bude hlídat, aby šel tentokrát hlasovat každý, a to i třeba násilím.

Po vlně pobouření veřejnosti ale předseda parlamentu obrátil a nechal snímek stáhnout. Lykketoft uvedl, že vzal v úvahu názory "řady lidí, které hluboce respektuje, podle nichž je film mnohem agresivnější, než měl být, a znevažuje mládež".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy