Video: Web řeší, čím si prošlo tele při českém rodeu

Domácí Domácí
3. 9. 2013 16:54
Internetem se šíří video ze srpnového mistrovství ČR v rodeu na Šiklově mlýně
Ošetřování telete po jeho podupání koňmi
Ošetřování telete po jeho podupání koňmi | Foto: Repro You Tube

Praha - Internetem se šíří video pořízené na srpnovém mistrovství ČR v rodeu na Šiklově mlýně. Ochránci zvířat, kteří video sdílejí, kritizují především disciplínu, v níž závodník povalí tele na zem (steer wrestling).

Chytač na koni musí uchopit tele a do 60 vteřin ho skácet na bok. Na celou disciplínu je limit 90 vteřin.

"Chytač se musí dostat na úroveň telete těsně k jeho pravému či levému boku. Chytač uchopí tele za krk, rohy či hlavu, nesmí ho však uchopit za uši ani se dotýkat jeho očí, nesmí na něho nasednout. Při tom z koně sesedá. Stojící tele položí na bok na stranu, ze které skákal. Pokud při tom použije zakázaného uchopení, je diskvalifikován," citují jedno z pravidel stránky Českého rodea.

Jeden ze záběrů ukazuje i dramatickou chvíli, kdy se tele dostalo pod kopyta koní dvou jezdkyň a bylo pošlapáno. Na delší čas zůstalo ležet a musel k němu být přivolán veterinář. " Tak tam došlo k tomu, co...  tele trošku klopýtlo,"  jsou slyšet slova komentátora závodu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na stránkách Českého rodea se následně strhla vášnivá diskuse. Lidé v ní mimo jiné upozorňovali i na nedodržování pravidel, diskuse však již není přístupná, údajně kvůli vulgárním příspěvkům.

Rodeo Corral: Dodržujeme ochranu zvířat

Podle webu ceskerodeo.cz je ochrana zvířat důležitou součástí rodea. "Rodeo Corral (společnost organizující rodeové soutěže - pozn. red.) má schválen Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení a svodu, o který musí žádat Ústřední komisi na ochranu zvířat při ministerstvu zemědělství. Tento řád se musí pravidelně obhajovat a obnovovat jeho platnost," píše se na stránkách.

Web rovněž uvádí, že na rodeích dochází ke dvěma fázím kontrol. Těmi má být vstupní prohlídka při veterinární přejímce koní a dobytčat místním a krajským veterinářem, zaměřená především na zdravotní stav všech zúčastněných zvířat a platnost jejich dokladů, a dále pak "kontrola pohody zvířat", prováděná osobou ze Státní veterinární správy.

"Tato dozorčí osoba kontroluje především dodržování zákona a řádu z hlediska možného týrání zvířat," dodává autorka článku "Ochrana zvířat v rodeovém sportu" Tereza Knihová.

 

Právě se děje

Další zprávy