Video: Web řeší, čím si prošlo tele při českém rodeu

Domácí Domácí
3. 9. 2013 16:54
Internetem se šíří video ze srpnového mistrovství ČR v rodeu na Šiklově mlýně
Ošetřování telete po jeho podupání koňmi
Ošetřování telete po jeho podupání koňmi | Foto: Repro You Tube

Praha - Internetem se šíří video pořízené na srpnovém mistrovství ČR v rodeu na Šiklově mlýně. Ochránci zvířat, kteří video sdílejí, kritizují především disciplínu, v níž závodník povalí tele na zem (steer wrestling).

Chytač na koni musí uchopit tele a do 60 vteřin ho skácet na bok. Na celou disciplínu je limit 90 vteřin.

"Chytač se musí dostat na úroveň telete těsně k jeho pravému či levému boku. Chytač uchopí tele za krk, rohy či hlavu, nesmí ho však uchopit za uši ani se dotýkat jeho očí, nesmí na něho nasednout. Při tom z koně sesedá. Stojící tele položí na bok na stranu, ze které skákal. Pokud při tom použije zakázaného uchopení, je diskvalifikován," citují jedno z pravidel stránky Českého rodea.

Jeden ze záběrů ukazuje i dramatickou chvíli, kdy se tele dostalo pod kopyta koní dvou jezdkyň a bylo pošlapáno. Na delší čas zůstalo ležet a musel k němu být přivolán veterinář. " Tak tam došlo k tomu, co...  tele trošku klopýtlo,"  jsou slyšet slova komentátora závodu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na stránkách Českého rodea se následně strhla vášnivá diskuse. Lidé v ní mimo jiné upozorňovali i na nedodržování pravidel, diskuse však již není přístupná, údajně kvůli vulgárním příspěvkům.

Rodeo Corral: Dodržujeme ochranu zvířat

Podle webu ceskerodeo.cz je ochrana zvířat důležitou součástí rodea. "Rodeo Corral (společnost organizující rodeové soutěže - pozn. red.) má schválen Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení a svodu, o který musí žádat Ústřední komisi na ochranu zvířat při ministerstvu zemědělství. Tento řád se musí pravidelně obhajovat a obnovovat jeho platnost," píše se na stránkách.

Web rovněž uvádí, že na rodeích dochází ke dvěma fázím kontrol. Těmi má být vstupní prohlídka při veterinární přejímce koní a dobytčat místním a krajským veterinářem, zaměřená především na zdravotní stav všech zúčastněných zvířat a platnost jejich dokladů, a dále pak "kontrola pohody zvířat", prováděná osobou ze Státní veterinární správy.

"Tato dozorčí osoba kontroluje především dodržování zákona a řádu z hlediska možného týrání zvířat," dodává autorka článku "Ochrana zvířat v rodeovém sportu" Tereza Knihová.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy