Dnes už žádná jatka. Co čeká na závodní koně v důchodu

Martin Cáp Martin Cáp
1. 4. 2012 21:35
Stále více lidem záleží na tom, aby se dostihoví koně měli dobře i poté, co skončí kariéru
Peruán v dobách své největší slávy...
Peruán v dobách své největší slávy... | Foto: Václav Volf / fotovolf.com

Praha - Na přelomu století jste jeho jméno dobře znali, protože se pravidelně objevovalo ve sportovních rubrikách a jednou za rok i na titulních stranách.

V sobotu oslavil tmavý hnědák Peruán, trojnásobný vítěz Velké pardubické a vnuk neméně slavného Koroka, čtyřiadvacáté narozeniny.

"Na svůj věk vypadá stále dobře a řekla bych, že ho netrápí žádné výraznější zdravotní problémy. Chodí každý den do výběhu, pod sedlo už ne," řekla před několika měsíci valachova bývalá trenérka Lenka Horáková.

Čtěte také

Peruán byl sice na dráze superhvězdou, ale jeho klidný osud v penzi zároveň zapadá do širšího trendu. Stále více majitelům dostihových koní v Česku záleží na tom, aby se jejich koně měli dobře i po skončení sportovní kariéry.

Smutné osudy

Nebylo to tak vždy. Lidé ze stájí si z minulosti pamatují různé smutné příběhy. Zejména v éře komunismu nebylo běžné, aby tehdejší státní statky a JZD investovaly do důchodu svých koní.

Asi nejkřiklavějším případem je osud černého hnědáka Symbola, který v první polovině 50. let vyhrával velké dostihy v barvách slovenského hřebčína Prešov. Aktivní kariéru musel ukončit kvůli vleklým potížím s pohybovým aparátem.

Protože se kvůli řadě tělesných vad podle tehdejších expertů nehodil pro chov a nenašel se nikdo, kdo by se šampiona ujal, byl Symbol bez milosti utracen.

... a Peruán dnes jako penzista
... a Peruán dnes jako penzista | Foto: Šárka Votavová

To už by se dnes pravděpodobně stát nemohlo.

Co s nimi?

"Vystaráno" mají zejména opravdoví dostihoví šampioni. Protože jsou rovinové dostihy definovány jako výkonností zkoušky anglického plnokrevníka, ti nejlepší odcházejí po kariéře do chovu.

To se týká zejména klisen, v posledních letech ale dostalo příležitost působit v hřebčínech také několik hřebců, kteří vítězili na českých drahách. Vedle nejúspěšnějšího slovenského koně Ryana to je aktuálně například bývalý špičkový mílař Blue Coral.

Většina dostihových "vysloužilců" se ale do chovu kvůli své výkonnosti nebo jiným okolnostem nedostane. V takové chvíli rozhoduje o jejich dalším osudu míra svědomí jejich majitele.

Dostihoví koně totiž končí kariéru poměrně brzy, a ačkoli se pro svou původní disciplínu kolem svých sedmi nebo osmi let už nehodí, stále mají před sebou velkou část života. Dají se využít v řadě jezdeckých disciplín, a pokud nejsou přeškoleni na překážkové koně, obvykle jsou prodáni novým majitelům v jezdeckých nebo rekreačních stájích.

Postarat se

Na stránkách tbdiamond.cz a equichannel.cz si noví majitelé bývalých dostihových hvězd vyměňují fotky i leckdy dramatické zkušenosti.

Přeučení plnokrevníků, kteří byli v mládí vychováváni k vyvinutí co největší rychlostí, na dobře přiježděné koně pro rekreační využití často není jednoduché. Obvykle pomáhá jediné - trpělivost.

"Faridetta se stále dává dohromady po nešťastném zranění z dráhy. Hodně zhubla a na začátku vypadala dost špatně," píše Adriana Pavlišová o bývalé dostihové klisně. "Všechno se teď s ní učím. Konečně našla ideální ustájení, kde dostává tu nejlepší péči, krmení a vše, co k tomu patří. A to mi ke štěstí stačí - vědět, že se má můj vysněný kůň výborně."

Toto přání s mladou majitelku sdílí mnoho dalších lidí a často jsou mezi nimi přímo majitelé dostihových stájí.

Smlouva se svědomím

V barvách Viktora Komárka běhali vítězové Velké pardubické Vronsky a Chalco, ale i mnozí jiní úspěšní koně. Komárek jim léta platí důchod u chovatele Zdeňka Knora v Kočově.

"Podařilo se mi zajistit koním takový důchod, jak jsem si představoval. Samozřejmě je to finančně náročnější, ale se svým svědomím to jinak neumím a když jsem se jednou tak rozhodl, tak to plním," řekl Komárek nedávno časopisu Turf Magazín.

Česko se tím aspoň v tomto ohledu dostává blíž zemím jako Anglie, kde funguje hned několik výcvikových programů na přeškolení bývalých dostihových koní na rekreační a jezdecké.

Když specializovaný časopis Paddock Revue před několika lety mapoval osudy vysloužilých dostihových koní, zjistil, že do různých tuzemských jízdáren se dostává až zhruba osmdesát procent z nich.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy