Vídeňská ENERGYbase - ekologická budova budoucnosti

Pavla Hložková
19. 3. 2008 15:13
Nové ekokanceláře radikálně šetří energii
Foto: ENERGYbase

Vídeň (Ekolist) - ENERGYbase. Vídeň doufá, že pod tímto názvem se zapíší do povědomí Rakušanů a možná i celé Evropy kanceláře budoucnosti. Výstavba největšího ekologického kancelářského objektu v Rakousku byla zahájena na jaře roku 2007 a má být dokončena v polovině roku letošního. Unikátní budovu navrhl vídeňský ateliér POS architekten ZT keg a o kvalitě projektu svědčí i nominace na Státní cenu za životní prostředí a energické technologie, kterou uděluje rakouské Ministerstvo životního prostředí a zemědělství.

Kancelářská budova ENERGYbase představuje tzv. pasivní dům, nízkoenergetickou jednotku, která je oproti běžné novostavbě schopna ušetřit velké množství energie. Ve srovnání s klasickými obytnými domy dokáží uspořit dle agentury Compress Praha až tři čtvrtiny energie.

Harmonie technologií

Výhodných vlastností nízkoenergetického domu lze docílit kombinací různých technologií, návrhů a materiálů.

Foto: ENERGYbase

Důležitý faktor také představuje optimalizace stavebních prvků, jako je orientace vzhledem ke světovým stranám, tvar budovy, způsob řešení obvodových stěn, ventilačního systému. Neméně důležitým faktorem je podle tiskové zprávy agentury Compress Praha minimalizace tepelných ztrát díky kvalitnější izolaci a vzduchotěsnému uzavření budovy.

Termín "pasivní dům" pochází ze způsobu využívání pasivních tepelných zisků v budově slunečního záření i tepelné energie vydané lidmi a elektrickými spotřebiči. Nejvíce pasivních domů v současné době vzniká v Německu a právě v Rakousku.

V případě komplexu ENERGYbase spotřebu energie sníží optimální zateplení, solární chlazení a inovativní systémy v oblasti klimatizace a osvětlení. Oproti běžné kancelářské budově uspoří až 50% energie a výroba solární a geotermální energie přímo v budově bude pokrývat 30% spotřeby energie.

Úspora energie i emisí oxidu uhličitého

S 7 500 m2 užitkové plochy budou zároveň náklady na energii pětkrát nižší než v jiné kancelářské budově této velikosti (kolem 18 000 eur měsíčně oproti 90 000 eur u běžné budovy tohoto typu). Budova také tolik nepřispívá ke klimatickým změnám, ušetří totiž až 180 tun oxidu uhličitého oproti standardní kancelářské budově.

Unikátní je v ENERGYbase technologie solární klimatizace. Na jižní stěně budovy, jejíž speciální tvar umožní vysoké procento zasklení, bude umístěno fotovoltaické zařízení přeměňující světelnou energii na elektrickou. Solární panely budou pokrývat plochu 400 m2 a celoroční výkon se vyšplhá až na 42 000 kWh. Sluneční energie využitá jako zdroj pro chlazení vnitřních prostor budovy je významná zejména v letních měsících, zatímco v zimě budou sluneční kolektory pomáhat vytápění kancelářského komplexu.

Denní světlo zabezpečí také osvětlení kanceláří, dokonce i garáží. Garáž je totiž z poloviny zřízena nad úrovní terénu a několik otvorů na způsob oken zabezpečuje přirozené osvětlení a ventilaci parkovacího prostoru. Její součástí bude i Free Bike-Port, kolostav pro zhruba 40 kol.

Pracovat budou i rostliny

Novinku představuje využití rostlin pro přirozené vlhčení vnitřních ploch budovy v zimě. Architekti navrhli pro budovu sloupy pro rostliny, které jdou přes celá čtyři patra. Tyto ekologické koridory mají sloužit jako přírodní zvlhčovače vzduchu a přispívat k čištění vzduchu v budově. Sloupy budou osázeny speciálními travinami druhu šáchorovitých.

Nízkoenergetické domy si získávají stále větší oblibu, ilustrační foto
Nízkoenergetické domy si získávají stále větší oblibu, ilustrační foto | Foto: Aleš Brotánek

Podle interentové stránky energybase.at jde o první použití rostlin v rámci inženýrských sítí jako hlavního zdroje vlhkosti a čištění vzduchu v interiéru. Vlhkost vzduchu v budově prý bude možné přesně nastavit a kontrolovat, tvrdí stránka energybase.at.

Budova ENERGYbase má sloužit nejen jako zázemí pro firmy, ale možná bude základnou i pro další podobné ekologické projekty. V přízemí budovy s rozpočtem 14 milionů euro by totiž měly vzniknout prostory pro vyšší odbornou školu se zaměřením na obnovitelné energie.

"Reakce Vídeňanů na objekt je velice pozitivní. Na místě se pravidelně konají prohlídky a do nynějška stavbu navštívilo zhruba 300 - 400 osob," potvrdil Ekolistu.cz zájem obyvatel rakouské metropole Gregor Rauhs, hospodářsko-politický pracovník města Vídně.

ENERGYbase není jediným ekologickým projektem města Vídně. Mezi další příklady patří nová elektrárna na biomasu a výstavba nejmodernější čističky odpadních vod v Evropě.

 

 

Právě se děje

Další zprávy