Velký bariérový útes se zotavuje. Pomáhá zákaz rybolovu

Lucie Kalivodová
1. 3. 2010 13:00
Větší počet ochranných zón je prospěšný jak pro podmořský život, tak pro ryby
Velký korálový útes
Velký korálový útes | Foto: Wikipedia

Sydney - Přísné zákazy rybolovu pomáhají regeneraci podmořského života a korálů v okolí australského Velkého bariérového útesu. Potvrzují to výsledky dlouholeté studie tamních vědců.

Přináší to tak naději na obnovu jedné z biologicky nejbohatších oblastí světa. Vědecké poznatky dokazují, že zavedení zón, ze kterých "se nesmí nic vzít" a které byly v daných oblastech ustaveny v roce 2004, má nebývalý přínos.

"Výsledky výzkumu jsou vskutku ohromující. Větší počet ochranných zón je prospěšný jak pro podmořský život, tak pro ryby i lidi, jejichž život je na korálových útesech závislý," řekl Laurence McCook, vedoucí výzkumného týmu.

Studie, která byla publikována v časopisu Proceeding of the US National Academy of Science, dokazuje, že v chráněných zónách nyní plavou větší ryby včetně žraloků a korály jsou méně poškozené.

"To je pozitivní výsledek nejen pro útesy samotné, protože korály tvoří útesy, ale také pro turisty i rybářský průmysl. Ryby jsou totiž na korálech závislé," řekl McCook.

I přes tak dobré zprávy vědec varoval, že korálové útesy ohrožuje ještě jeden faktor - významné oteplování klimatu. Rostoucí teplota vody zapříčiňuje blednutí a slábnutí korálů, které jsou pak náchylnějšími k různým nemocem. Kromě rostoucí teploty je oslabuje i zvyšující se kyselost vody.

 

Právě se děje

Další zprávy