Vědec chce s pomocí kuřat oživit dinosaury

ČTK ČTK
26. 8. 2009 19:13
Montreal - Kanadský paleontolog, který strávil roky pátráním po zkamenělých prehistorických zvířatech, je chce nyní přivést k životu.
Sen mnoha nadšenců se možná někdy splní. Ilustrační foto
Sen mnoha nadšenců se možná někdy splní. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ke znovuzrození druhu má pomoci genetická manipulace s embryi kuřat.

Hans Larsson z katedry makroevoluce McGillovy univerzity v Montrealu se chce pokusit vyvinout u těchto domácích ptáků charakteristické rysy dinosaurů, kteří vyhynuli před miliony let.

Jak ale Larsson v rozhovoru pro agenturu AFP přiznal, výzkum je teprve v samých začátcích. Jednou by ale podle něj mohl vést k tomu, že se skutečně podaří vyvinout živé prehistorické plazy.

Stvoření dinosaurů přenechá jiným

Larsson však tvrdí, že se takových ambicí z etických a praktických důvodů vzdal. Jeho cílem je tak pouze poskytnout "ilustraci vývoje".

Vybudovat inkubátor pro dinosaury by byl totiž moc velký podnik.

"Jestliže budu moci jasně dokázat, že u ptáků existuje potenciál vyvinout anatomické rysy dinosaurů, znovu to dokáže, že ptáci pocházejí přímo z dinosaurů," vysvětlil vědec, který věnoval deset let výzkumu vývoje ptáků.

Četné kanadské vědecké organizace a skupina National Geographic již souhlasily, že budou projekt financovat.

Nápad se zrodil při diskuzích se známým americkým paleontologem Jackem Hornerem, který mimo jiné působil jako technický poradce u filmu Jurský park.

Horner nedávno napsal ilustrovanou knihu Jak stvořit dinosaura, kde mezi pokusy vytvořit dinosaura uvádí právě experimenty na embryích kuřat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 4 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy