Vědec chce s pomocí kuřat oživit dinosaury

ČTK ČTK
26. 8. 2009 19:13
Montreal - Kanadský paleontolog, který strávil roky pátráním po zkamenělých prehistorických zvířatech, je chce nyní přivést k životu.
Sen mnoha nadšenců se možná někdy splní. Ilustrační foto
Sen mnoha nadšenců se možná někdy splní. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ke znovuzrození druhu má pomoci genetická manipulace s embryi kuřat.

Hans Larsson z katedry makroevoluce McGillovy univerzity v Montrealu se chce pokusit vyvinout u těchto domácích ptáků charakteristické rysy dinosaurů, kteří vyhynuli před miliony let.

Jak ale Larsson v rozhovoru pro agenturu AFP přiznal, výzkum je teprve v samých začátcích. Jednou by ale podle něj mohl vést k tomu, že se skutečně podaří vyvinout živé prehistorické plazy.

Stvoření dinosaurů přenechá jiným

Larsson však tvrdí, že se takových ambicí z etických a praktických důvodů vzdal. Jeho cílem je tak pouze poskytnout "ilustraci vývoje".

Vybudovat inkubátor pro dinosaury by byl totiž moc velký podnik.

"Jestliže budu moci jasně dokázat, že u ptáků existuje potenciál vyvinout anatomické rysy dinosaurů, znovu to dokáže, že ptáci pocházejí přímo z dinosaurů," vysvětlil vědec, který věnoval deset let výzkumu vývoje ptáků.

Četné kanadské vědecké organizace a skupina National Geographic již souhlasily, že budou projekt financovat.

Nápad se zrodil při diskuzích se známým americkým paleontologem Jackem Hornerem, který mimo jiné působil jako technický poradce u filmu Jurský park.

Horner nedávno napsal ilustrovanou knihu Jak stvořit dinosaura, kde mezi pokusy vytvořit dinosaura uvádí právě experimenty na embryích kuřat.

 

Právě se děje

Další zprávy