Vědci varují: Antarktidě hrozí invaze vetřelců

Reuters
29. 1. 2008 15:52
Kontinent mohou zaplavit myši, potkani a jiná havěť
Teplota na jižním pólu rok od roku stoupá a s ní i počet lodí přivážejících turisty. Jen loni jich sem zavítalo nejméně čtyřicet tisíc.
Teplota na jižním pólu rok od roku stoupá a s ní i počet lodí přivážejících turisty. Jen loni jich sem zavítalo nejméně čtyřicet tisíc. | Foto: Ondřej Marvánek

Sydney - Australští vědci se rozhodli zabránit zamoření ledového království na Antarktidě novými živočišnými i rostlinnými druhy.

Výzkum pod názvem "Vetřelci v Antarktidě" má přinést odpověď na to, co se stane, pokud vědci nezačnou s přísnější ochranou života kolem Jižního pólu.

Lišejníky a mechy se totiž pomalu dostávají na kontinent, který byl donedávna pouze zemí ledu. Tisícovky vědců a turistů, kteří sem každoročně zamíří, ráz Antarktidy mění. Je třeba se připravit na "útok" nových živočišných druhů.

Tučňáky by mohly vystřídat krysy

Země tučňáků, lachtanů a velryb se pomalu stává domovem také pro hmyz a mech. S pokračujícím globálním oteplováním by se brzy mohla stát rájem pro krysy a myši skákající z výletních lodí a na kamenech by brzy mohla vyrůst první tráva.

"Existují druhy, které se dostanou všude. Již nyní najdeme na většině antarktických ostrovů živočichy a rostliny, které sem nepatří," říká Dana Bergstromová, která výzkum "Vetřelci na Antarktidě" vede.

A připomíná, jak změnili ráz australské krajiny Evropany přivezení králici, nebo ruské slávky v Severní Americe.

Nyní je terčem útoku Antarktida, "poslední bašta", dodává Bergstomová. "Byla izolovaná oceánem, ale lidé začínají tuto hranici překračovat."

Na otsrovech Jižní Georgie se tak dnes prohání sobi a na Macquarie jižně od Nového Zélandu není žádnou výjimkou, když potkáte krysu nebo kočku.

Země tučňáků, lachtanů a velryb se pomalu stává domovem také pro hmyz a mech. (Ilustrační foto)
Země tučňáků, lachtanů a velryb se pomalu stává domovem také pro hmyz a mech. (Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Marvánek

U vědeckých stanic roste tráva

Pod japonskou vědeckou stanicí nedaleko pólu zase roste tráva, u té australské raší houby a nejinak je tomu v okolí ruské nebo norské vědecké stanice.

"Všechny naše květiny jsou umělé. Nesmíme sem přivést žádnou živou věc," prohlašuje norský vědec Atle Markussen. "Omezení týkající se cizích druhů je velmi přísné."

Teplota na jižním pólu však rok od roku stoupá a s ní i počet lodí přivážejících turisty. Jen loni jich sem zavítalo nejméně čtyřicet tisíc.

Vědci se obávají, že neukáznění turisté a po zisku lačnící cestovní agentury sem "nechtěně" dovezou nové druhy dřív, než se jim podaří původní život na Antarktidě zdokumentovat.

Ropucha obrovská zaplavuje Austrálii - a chromne při tom.
Ropucha obrovská zaplavuje Austrálii - a chromne při tom. | Foto: Proceedings of the National Academy of Sciences
O invazi nežádoucích druhů čtěte také:
Zchromlé ropuchy potěšily přírodovědce
 

Právě se děje

Další zprávy