Washington - Obrovský podmořský "les" objevil tým vědců ze Spojených států. Skládá se z hnědých mořských chaluh, informovala americká rozhlasová stanice NPR.
Les se překvapivě nachází v Tichém oceánu, o němž se doposud přepokládalo, že je pro růst chaluh kvůli příliš vysoké teplotě nevhodný.
Ukázalo se, že rostliny se v teplejších pásech přesunuly hloub do chladné vody.
Dosud se předpokládalo, že chaluhové útvary jsou - obdobně jako třeba deštné pralesy - ohrožené globálními klimatickými změnami. Skutečnost, že se našel mohutný porost u Galapág, ale ukazuje na životaschopnost těchto rostlin.
Vědce přiměly k bádání zprávy, že se tu a tam v tropických oblastech zachytilo několik listů chaluh na lodní kotvě.
Ekolog Michael Graham z laboratoří Moss Landing Marine Laboratories spolu Brianem Kinlanem z Kalifornské univerzity pak začali pracovat na matematickém modelu, v němž zohledňovali světelné poměry, živiny a teplotu vody.
Na jeho základě vytipovali plochu 23.000 kilometrů čtverečních v tropických mořích, kde by chaluhy mohly růst.
Graham, který expedici vedl, se teď chystá pátrat i po dalších podobných útvarech pod mořem. Jeho příští cesta povede k pobřeží Kostariky.
Ekolog se problematikou podmořských lesů zabývá již od devadesátých let. V roce 1999 například prováděl s profesorem Paulem K. Daytonem ze Scrippsova institutu oceánografie výzkum, jenž se zaměřoval na určení procesů ovlivňujících objem chaluhových semen.