Vědci našli stopy ještěra. Měří přes metr a půl

Report
7. 10. 2009 6:45
Plagne (Francie) - Francouzští paleontologové zveřejnili unikátní objev. Představili světu dokonale zachovalou procházkovou trasu obřího dinosaura.
Vědcují pózují u svého objevu. Podle jejich mínění je naprosto unikátní
Vědcují pózují u svého objevu. Podle jejich mínění je naprosto unikátní | Foto: Reuters

Na východě země, v pohoří Jura, odkryli vědci 150 metrů bezvadně vytvarovaných stop praještěra ze skupiny sauropodů - gigantických býložravců, mezi něž patřil například známý diplodocus.

Otisky mají být staré zhruba 150 milionů let.

"Je to výjimečný objev. Ať už díky velikosti stop, která činí v průměru jeden a půl metru, či délce trasy," líčí nadšeně profesor Pierre Hantzpergue z lyonské univerzity, jejíž tým u nálezu pracuje.

Vědec je přesvědčný, že odkrytá délka dinosauří procházky není konečná. Podle Hantzpergueho bude možné odkrýt ještě několik set metrů stop.

Obří hledači jídla

Další případné nálezy by mohly paleontologům pomoci v rozluštění otázky, kolik těchto zvířat - měřících okolo třiceti metrů a vážících až čtyřicet tun - se v oblasti pohybovalo.

Foto: Reuters

Jisti si také nejsou, proč se sauropodi v oblasti zdržovali.

"Nejpravděpodobnější hypotézou je, že zde hledali jídlo," vysvětloval profesor Hantzpergue agentuře Reuters.

Paleontologové se také pozastavují především nad dokonalým stavem nalezených šlápot.

Vysvětlují ho tím, že zvíře prošlo vápenitým bahnem, které stačilo ztvrdnout, než se do něj dostaly další usazeniny.

Tři roky výzkumů

Paleontologové o nalezišti vědí už od dubna tohoto roku, kdy jej objevili členové amatérské vědecké společnosti zaměřující se na geologii a paleontologii.

Pravost nálezu následně ověřilo Francouzské národní centrum pro vědecký výzkum a lyonská univerzita.

Výzkum na místě bude trvat ještě minimálně další tři roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy