Přístroj efektivně generuje ultrafialové (UV) záření, takže zatímco za použití běžného zdroje UV záření je ke sterilizaci prostředí potřeba několik desítek minut, ve Zlíně vyvinuté zařízení ji dokáže provést v řádu sekund.
UV záření podle nově představeného vynálezu vzniká ve výboji v trubici. Výhodou je to, že jeho zdroj je konstantní, zatímco v běžně dostupných zdrojích intenzita záření časem slábne.
"Jedná se o průlomovou záležitost v oblasti sterilizace," je přesvědčen jeden z tvůrců vynálezu Marián Lehocký. Zařízení může najít využití i v dalších oblastech, například v procesu vytvrzování polymerů.
"Náš přístroj zvládne takový proces za desetinu času, který potřebují běžné zdroje záření," říká dále Lehocký. "Zařízení vypadá jako trubice s výbojem, tedy v podstatě jako zářivka," dodává.
V současné době probíhají jednání o průmyslové výrobě zařízení. Ve spolupráci se slovinským institutem se také rozbíhá navazující aplikační výzkum.
Patentováním zařízení generujícího UV záření získala Univerzita Tomáše Bati za posledních šest let už třetí evropský patent a další přihlášky jsou v řízení. Roku 2016 obdržela zlínská univerzita také patent v USA.