Zuzana Hronová
12. 12. 2018 12:06
Jsou nadějnými vědkyněmi a předčí mnohé mužské kolegy. Jenže pak odejdou na mateřskou dovolenou a na jejich místa se dostanou leckdy méně schopní kolegové. Zatímco ony jsou doma s dítětem, jim naskakují publikace, stáže i kontakty, a tak to jsou oni, kdo šéfují, zatímco ženy ve vědě zastávají méně prestižní posty. I k tomu dospělo Národní kontaktní centrum – gender a věda, když jim v dotazníkovém šetření odpovědělo 2000 vědců a vědkyň. Centrum například zjišťovalo, jak jsou spokojení s pracovními podmínkami a jak a zda mohou vědkyně-matky vědu provozovat. Aktuálně.cz navázalo na jejich výzkum a zeptalo se tři vědkyň na mateřské dovolené. Tady jsou jejich zkušenosti.
Muži stoupají strmě vzhůru, ženy lepí úvazky
V české společnosti si muži zatím jen velmi nesměle začínají připouštět, že práce pro rodinu a domácnost by se měla dělit rovným dílem, aby mohli v kariéře pokračovat oba. Takže zatímco vědec stoupá, vědkyně na mateřské lepí malé a méně významné úvazky a je za ně ráda - díky nim z vědy úplně nevypadne.
"Ve výzkumném týmu jsem začala pracovat až s prvním dítětem, když mu byl cca rok, jednalo se o částečný úvazek na grantu kolegyně z doktorátu. Postupně jsem k tomu pak přidala i další částečný úvazek na jiném grantu a nějakou výuku, takže se dohromady cca od synových dvou let jednalo o plný úvazek," popisuje Mgr. Kateřina Machovcová, PhD., z Psychologického ústavu Akademie věd.