Úplné zatmění Měsíce i meteorické roje. Obloha i letos nabídne magickou podívanou

hrz hrz
2. 1. 2019 12:15
I letošní rok bude bohatý na astronomické události. Hned v lednu budeme svědky úplného zatmění Měsíce a v listopadu přejde Merkur před slunečním kotoučem, což znovu uvidíme až v roce 2032. Podívejte se na přehled, co všechno bude v roce 2019 na obloze k vidění.
Foto: Shutterstock.com

Nepřehlédnutelná jitřenka nad obzorem

Hned na začátku roku nás bude z nebe vítat jasná jitřenka. "V prvních týdnech roku 2019 spatříme vysoko nad obzorem na ranní obloze před východem Slunce nepřehlédnutelný, velmi jasný objekt, jakoby hvězdu. Půjde o planetu Venuši v roli, která upoutá zraky skutečně všech," líčí Pavel Suchan, mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd.

Jelikož ji nejlépe uvidíme před úsvitem, bude v roli jitřenky. Říká se jí rovněž večernice, to když vyjde nad obzor po soumraku. Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze, říká se jí "sesterská planeta Země", jediná planeta pojmenovaná po ženě.

 

Právě se děje

před 56 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy