Vánoční nebe se rozzáří. Blízko Země prolétne kometa a objeví se stovky meteorů

hrz hrz
10. 12. 2018 18:00
Vánoční atmosféru umocní podívaná, která nás čeká na obloze – v neděli 16. prosince velmi blízko Země proletí kometa Wirtanen a z nebe se budou snášet stovky meteorů z roje Gemini. Půjde o desátý nejbližší zdokumentovaný průlet komety kolem Země za celou historii lidstva. 
Kometa 46P Wirtanen zachycená 9. listopadu 2018 z namibské astrofarmy Tivoli.
Kometa 46P Wirtanen zachycená 9. listopadu 2018 z namibské astrofarmy Tivoli. | Foto: Gerald Rhemann

Vánoce a kometa už po celá staletí patří tak nějak k sobě, ač při narození Ježíška v Betlémě pravděpodobně nešlo o žádnou "vlasatici". Koledy většinou zpívají o neobyčejně jasné hvězdě: "Hle, hle, támhle v Betlémě svítí se tam, zdá se mně. Nad Betlémem svítí hvězda, to jest nám neobyčejná, co to tam může býti, musíme to zkusiti."

O tom, co přesně nad Betlémem tenkrát svítilo, se dodnes astronomové dohadují. V úvahu přichází například konjunkce Jupiteru a Saturnu - obě planety byly z daného místa pozorovatelné blízko vedle sebe.

Jenže poté, co v roce 1301 byla ze Země velmi dobře pozorovatelná Halleyova kometa a lidi tento úkaz zcela nadchnul, začali "Betlémskou hvězdu" zobrazovat s chvostem jako kometu. "Může za to zejmena malíř Giotto de Bondone, který jako první do svého díla Klanění tříí králů z roku 1305 betlemskou hvezdu zakreslil v podobe komety, inspirován právě Halleyovou kometou z roku 1301," vysvětluje astronom a astrofotograf Petr Horálek. 

A u většiny betlémů a betlémských výjevů to tak zůstalo do dneška. 

Letos Zemi v čase adventním velmi blízce navštíví kometa Wirtanen. V neděli 16. prosince proletí kolem Země ve vzdálenosti pouhého zhruba třicetinásobku vzdálenosti Země-Měsíc. Půjde o desátý nejbližší zdokumentovaný kometární průlet kolem Země za celou historii lidstva, upozorňuje astronom Petr Horálek.

Proletí tak blízko, že bychom ji na tmavé obloze bez světelného znečištění mohli sledovat i pouhýma očima. Bude se jednat o jednu z nejjasnějších komet za posledních pět let a ačkoliv ji vědci znají už sedmdesát let, takhle blízko za tu dobu nikdy nebyla.

"V období největšího přiblížení a předpokládané maximální jasnosti v noci ze 16. na 17. prosince se kometa bude pohybovat souhvězdím Býka jen několik stupňů jihovýchodně od známé hvězdokupy Plejády (Kuřátka)," popisuje Petr Horálek.

Stejně jako je u laické veřejnosti kometa pevně spjata s Vánocemi, bývá spjata i s katastrofickými scénáři srážky s naší planetou.

"Nebezpečí v podobě srážky se Zemí nehrozí, jádro komety měří přibližně 1,2 kilometru a Zemi bude míjet nesmírně daleko za kolizní zónou," uklidňuje astronom Horálek.

Podle jeho slov lze kometu Wirtanen pozorovat již od listopadu až do Silvestra, nejlepší podmínky však nastanou v polovině prosince. 

Zároveň zve na další adventní nebeské divadlo, které proběhne v noci ze čtvrtka 13. prosince na pátek 14. prosince a také následující noc, kdy Země prochází každoročním meteorickým rojem Geminid. Úkaz je již pozorovatelný od 7. prosince, ale na pátek je předpovězeno maximum tohoto jevu.

"V průběhu této noci, především pak mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, zazáří nad českým nebem, daleko od měst produkujících výrazné světelné znečištění, až desítky meteorů v hodině," popisuje Horálek. Podívanou navíc nebude rušit Měsíc, který zapadne již před půlnocí.

Název pochází od souhvězdí Blíženců (Gemini), z něhož meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. 

Ledoprachové částice, které svým hořením při průletu zemskou atmosférou vytvářejí toto nebeské divadlo, pocházejí z drolící se planetky Phaethon.

"K pozorování roje si kvůli dobrému rozhledu vyberte místo co nejméně rušené stromy či domy, především však co nejdále od světelného znečištění z měst, protože tak uvidíte i slabší meteory. Nejlépe se úkaz sleduje vleže - doporučujeme tedy nějaké lehátko či karimatku. Během prosincových nocí je také třeba počítat s možným výskytem inverzí, proto je nejlepší vydat se do hor," radí Petr Horálek.

"Dále už není třeba nic - meteory padají náhodně po celé obloze. Takže stačí upřít zrak do libovolné oblasti oblohy a čekat na záblesk prvního meteoru," uzavírá.

Video: Expert: Komety jsou konzervy, odhalí vznik sluneční soustavy

Díky kometám můžeme zjistit, jak vznikla sluneční soustava, jsou jako konzerva, kterou potřebujeme otevřít, popisuje publicista Pavel Toufar, proč je přistání robota Philae na kometě důležité. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 9 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy