Toto jsou největší vědecké mýty o ženách. Tak se mýlili Darwin a spol.

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 11. 2018 10:45
Angela Saini je britská vědkyně, novinářka a autorka bestsellerů. Ve své nové knize Od přírody podřadné aneb Jak se věda mýlila v ženách vyvrací zakořeněné mýty a nesmysly, které o ženách prohlašují mužští vědci a vydávají je za "fakta". Přinášíme vám ukázky z její nové knihy a výňatky rozhovoru, který poskytla Aktuálně.cz během své návštěvy Prahy, kde se účastnila konferencí pořádaných společností Národní kontaktní centrum – gender a věda.
Foto: iStock

Když jsou ženy nedokonalé, proč se dožívají více let?

Všechny ty mýty tvrdící, že ženy jsou podstatně méně dokonalé než muži, narážejí na neúprosné statistiky: ženy se dožívají podstatně více let. A vědci si s tímto faktem nevědí rady. A nikdo se do výzkumu nežene.

"Více než sto let vědci pečlivě zkoumají naši anatomii, nasbírali tisíce litrů koňské moči, aby izolovali chemikálie, které u mužů zvyšují mužskost a u žen ženskost, jejich honba za rozdíly mezi pohlavími neznala mezí, ale když dojde na otázku, proč jsou ženy fyzicky odolnější než muži, proč jsou lépe vybaveny k přežití, výzkumy chybí," konstatuje Saini.

 

Právě se děje

Další zprávy