Zuzana Hronová
3. 11. 2018 10:45
Angela Saini je britská vědkyně, novinářka a autorka bestsellerů. Ve své nové knize Od přírody podřadné aneb Jak se věda mýlila v ženách vyvrací zakořeněné mýty a nesmysly, které o ženách prohlašují mužští vědci a vydávají je za "fakta". Přinášíme vám ukázky z její nové knihy a výňatky rozhovoru, který poskytla Aktuálně.cz během své návštěvy Prahy, kde se účastnila konferencí pořádaných společností Národní kontaktní centrum – gender a věda.
Mýtus: Mužský mozek je techničtější a ženský empatičtější
Jak autorka upozorňuje, velmi oblíbenou teorií je ta od britského klinického psychologa Simona Barona-Cohena o odlišnosti ženských a mužských mozků. Vychází ze svého velmi diskutabilního výzkumu. Za něj ho prováděla Jennifer Connellanová, dvaadvacetiletá studentka z USA, která pracovala jako plavčice na pláži.
Právě tu si Cohen vybral, aby novorozencům v porodnicích ukazovala kolotoč a svou fotku. Pozorovala je (přičemž dobře věděla, zda jde o kluka, nebo holčičku) a vyšlo jí, že o něco více chlapečků se více dívalo na kolotoč a o něco více holčiček na její fotku. Z toho pak Baron-Cohen vyvodil, že muži se již rodí s větším zájmem o mechanické předměty, zatímco dívky mají přirozeně lepší sociální a emoční schopnosti. Ano, i tak se dá dělat "výzkum". A ano, tento výzkum je velmi citovaný a braný jako fakt, upozorňuje Saini.