Podívejte se, jak nobelisté zachytili gravitační vlny. Pootevřeli tak dveře do vzdáleného vesmíru

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 18:41
Držitelé letošní Nobelovy ceny za fyziku, Američané Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne, jako první v historii zachytili gravitační vlny z vesmíru, jejichž existenci již o sto let dříve předpověděl Einstein. Co jsou gravitační vlny a jak vznikají? Jak je můžeme zachytit? Jak fungují obří detektory v USA? Co nám gravitační vlny prozrazují o vzdáleném vesmíru? A proč je jejich zachycení považováno za revoluci v astrofyzice? Nahlédněte do naší grafiky.
Jeden z laureátů Nobelovy ceny za fyziku Kip S. Thorne v roce 1979.
Jeden z laureátů Nobelovy ceny za fyziku Kip S. Thorne v roce 1979. | Foto: Reuters

Jak dlouho o gravitačních vlnách víme?

Na chodu Observatoře pro pozorování gravitačních vln pomocí laserové interferometrie (LIGO, Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) se podílí asi tisícovka výzkumníků z více jak dvaceti zemí světa. Ti společně realizovali vizi asi pětapadesát let starou. Observatoř LIGO se dočkala po třinácti letech existence.

Dá se ale také říct, že lidstvo čekalo na potvrzení gravitačních vln přesně sto let. V roce 1915 je totiž předpověděl v rámci své všeobecné teorie relativity Albert Einstein. Zachycení gravitačních vln je však tak obtížné, že dokonce sám Einstein pochyboval, že se to kdy vědcům podaří. Ve 30. letech minulého století podle AP dokonce zapochyboval, že vůbec existují.

 

Právě se děje

Další zprávy