Přenosný přístroj, který během několika minut odhalí otravu metanolem, vyvinuli vědci z Masarykovy univerzity (MUNI). Vedoucí týmu, docent Petr Kubáň z Ústavu chemie na Přírodovědecké fakultě MUNI, se o diagnostiku metanolu a především kyseliny mravenčí, která v těle vzniká jeho rozkladem, začal zajímat už v roce 2012, kdy vypukla takzvaná metanolová aféra.
Ve spolupráci s lékaři z nemocnice v Havířově vyvinul novou a především rychlou metodu na stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru. Pro člověka totiž není nebezpečný samotný metanol, nýbrž právě "mravenčan", v níž se metanol postupně v lidském těle přeměňuje.
"Tato metoda je ale složitá a vyžaduje specializovaný přístroj a vyškolený personál. Proto jsme si v roce 2013 podali žádost o grant u Technologické agentury ČR na vývoj přenosného přístroje, který se dá použít i v terénu a bez speciálních znalostí. Náš prototyp umí stanovit nejen hodnoty kyseliny mravenčí, ale také metanolu," uvedl Kubáň.
Stačí vzorek krevní plazmy. Výsledek oznámí blikající diody
Přenosné zařízení, které váží zhruba jeden kilogram, pracuje na principu reakce metanolu nebo kyseliny mravenčí s reakčním činidlem, při níž se měří změna optických vlastností činidla. "Do přístroje se vloží vzorek krevní plazmy pacienta a během pěti minut se ukáže výsledek. Jednak se na displeji objeví hodnota odpovídající koncentraci naměřených látek a zároveň se rozsvítí indikační diody. Zelená znamená, že je vše v pořádku a oranžová či červená pak signalizují otravu," přiblížil fungování přístroje Petr Kubáň.
Otrava metanolem není v první fázi pro člověka rozpoznatelná, příznaky se projeví až po čase, kdy se závadný alkohol přeměňuje na nebezpečné látky, zejména pak kyselinu mravenčí. Ta se u zdravých lidí vyskytuje v koncentraci do 0,4 milimolu (mM). Pokud překročí hodnotu asi čtyř až pěti mM, jde o závažnou otravu. Při těžké otravě se objevují poruchy vědomí a zraku, hrozí slepota i smrt.
Otravě se předchází včasným podáním "protijedu", v tomto případě etanolu, jenž zabrání přeměně metanolu na kyselinu mravenčí.
Metanolová kauza má na svědomí 140 zemřelých či poškozených
Metanolová kauza vypukla před pěti lety, počátkem září 2012 . Patří mezi nejhorší neštěstí, které ČR v posledních desetiletích postihly. Od září 2012 do února 2014 zemřelo na otravu po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu 48 lidí, desítky lidí připravil o zdraví. Tragičtější událostí byly pouze povodně v roce 1997, které si vyžádaly 50 životů.
První obětí se stal 3. září 2012 v Havířově dvaašedesátiletý muž, jeho o tři roky mladší partnerka otravě podlehla také. Třetí oběť, šedesátiletou ženu, si metylalkohol vyžádal 5. září také v Moravskoslezském kraji. Právě tam bylo zaznamenáno nejvíce otrav, v regionu zemřelo 23 osob. Oběti ale byly i na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Pančovaný alkohol z ČR zabíjel také v Polsku, kde po jeho požití zemřeli tři lidé.
Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s prodejem nelegálně vyráběného alkoholu, zemřel na konci února 2014 v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Otrávený alkohol ale také desítky lidí připravil o zdraví. Mnozí z nich jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených například oslepla. Poškozených, včetně zemřelých, je dohromady asi 140.
Kauza přiměla stát zpřísnit pravidla pro výrobu a distribuci lihovin. Byl mimo jiné zaveden nový typ kolků pro alkohol, zákon omezil maximální velikost spotřebitelských balení tvrdého alkoholu na tři litry a z prodeje lihu a lihovin učinil koncesovanou živnost. V souvislosti s kauzou bylo obviněno přes sedm desítek lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Padla už řada rozsudků.