hrz
Aktualizováno 11. 4. 2019 10:39
Mezinárodní tým astronomů zveřejnil vůbec první snímek černé díry, který se podařilo pořídit díky projektu Event Horizon Telescope. I pro samotné vědce z tohoto projektu bylo překvapením, jak velká černá díra byla. Nadšení jsou i z prvního pozorování soustavou radioteleskopů. Tato metoda prý zcela změní budoucnost vědy a lidstvo se dočká neočekávaných objevů. Zde jsou základní fakta.
Co úspěšný projekt zkoumal
Vědci pomocí EHT mimo jiné sledovali jednu z nejmasivnějších černých děr, nacházející se v centru galaxie Messier 87, který je v souhvězdí Panny. A právě její snímek se jim podařilo pořídit.
Ještě do včerejška se přitom hovořilo o tom, že se zaměřuje hlavně na superhmotnou černou díru v centru Mléčné dráhy, což je galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava. Konkrétně na komplex Sagittarius A, kde by se měla nacházet obří černá díra.
Jenže jak prohlásil na tiskové konferenci v Bruselu německý profesor astronomie Heino Falcke, tato černá díra je sice tisíckrát blíže, ale také je tisíckrát menší, tedy její stín by byl stejně velký. "Její zachycení je ovšem mnohem obtížnější, protože je také tisíckrát rychlejší. Je to jako snažit se pořídit snímek nehybného batolete, které se přitom neustále pohybuje. Proto jsme dali přednost MH 87, který se chová spíše jako medvěd při zimním spánku," uvedl.