Bartošovice/Zázrivá - V dolinách slovenských hor ležel donedávna sníh. Tamní orli skalní přesto nezaháleli. Samice už snesly vejce, z nichž se líhnou nová mláďata pro Česko.
Právě sníh přitom letos dělal slovenským ornitologům problémy.
Některá hnízda byla dlouho nepřístupná, a tak nedokázali s jistotou určit, kde - a zda vůbec - přijdou na svět mladí dravci, které v rámci projektu Návrat orla skalního do České republiky následně pošlou do Moravskoslezských Beskyd.
Orlí páry totiž nehnízdí na stejném místě. Mají několik hnízd, která střídají.
"Pro orly ovšem sníh není překážkou. Slováci nám i letos přislíbili spolupráci a sníh by neměl být problém. Ornitologové už mají k hnízdům přístup, a tak je mohli začít kontrolovat," řekl Otakar Závalský, spoluautor projektu Návrat orla.
Zatímco Slováci monitorují orlí hnízda, jejich čeští kolegové mají v Bartošovicích na Moravě spoustu práce se sledováním orlů skalních u nás. Na českém nebi jich nyní létá deset.
"Všichni orli jsou mladí. Pro jejich věk je typický značný rozptyl," vysvětlil Závalský.
Zatoulaní dravci
Momentálně mají v Bartošovicích přehled pouze o několika orlech, které vystopovali s pomocí rádiové vysílačky. Hanku, která se do Beskyd vrátila loni na jaře, zasáhl na Slovensku elektrický proud, a tak je v péči slovenského ornitologa Metoděje Macka.
Orel Jakub, jenž nese na zádech také satelitní vysílačku, je pod dohledem neustále. Je na potulce na Vysočině, asi 210 km vzdušnou čarou od místa, kde byl v srpnu vypuštěn.
O Jakubových cestách si více přečtete ZDE
"Díky satelitu víme, kam všude se podíval. S jeho věkem roste i délka jeho výletů. V poslední době rychle vystřídal Polsko i jižní Moravu," uvedl Otakar Závalský.
Orlí samci podle něj dospívají o něco později než samice. A to je i důvod, proč se samci déle toulají po okolí.
Ostatní orli zalétávají na Slovensko a do téměř celé Moravy. Ornitologové z Bartošovic teď velmi často dostávají zprávy od kolegů ze všech koutů Česka, kteří viděli orly s vysílačkou.
Čas na hnízdo
Výjimkou je trojice samic Isabela, Babka a Cecilka. Ta se stále pohybuje v dosahu rádiových vysílaček, tedy víceméně v okolí vypouštěcí voliéry.
Cecilce i Babce budou letos tři roky. Dorůstají tedy do věku, kdy už by měly začít hledat partnera a stavět hnízdo.
Ani ne roční Isabela se zase spřátelila se slovenským samcem Kysučanem. Navzájem si dělají společnost už od Vánoc, kdy Kysučan přiletěl pravděpodobně ze slovenské části Beskyd.
"Pro Isabelu je na zahnízdění ještě příliš brzy a nemůžeme ani určit, jestli spolu oba dravci tak dlouho vydrží," tvrdí Otakar Závalský. "Ovšem vypadá to, že jim partnerství vyhovuje," dodal.