Vatikán schraňuje umělecká díla božských parametrů

Adam Pešek
31. 7. 2011 16:00
Maličký Vatikán svým uměním s přehledem trumfne naprostou většinu zemí
Svatopetrské náměstí, pohled z baziliky svatého Petra, Řím
Svatopetrské náměstí, pohled z baziliky svatého Petra, Řím | Foto: Isifa/Thinkstock

Centrum katolického světa v římském městském státě Vatikán snad ani není třeba příliš dlouhosáhle představovat, jelikož povědomí o jeho podobě má v podstatě každý. Maličké území o rozloze 44 hektarů sice zahrnuje jenom několik budov, historicky a umělecky jsou však bohatší než naprostá většina světových měst a i proto do něj ročně zamíří více než čtyři miliony turistů, ať už katolíků či nikoliv.

Svatopetrské náměstí se řadí k nejkrásnějším veřejným prostranstvím světa a svou zásluhu na tom mají jak dvě fontány od Maderna a Berniniho, tak široké okolní kolonády. Ty tvoří vždy čtveřice dórských sloupů o výšce patnácti metrů a na horní římse stojí na obou stranách sedmdesát soch svatých. Ve středu náměstí se pak do výšky pětadvaceti metrů tyčí obrovský granitový obelisk přivezený z Egypta, a pokud si stoupnete na kámen mezi obeliskem a jednou z fontán, čtyřsloupoví kolonád vám splyne do jednoho.

malby na stropě Sixtinské kaple, Vatikán
malby na stropě Sixtinské kaple, Vatikán | Foto: Isifa/Thinkstock

Bazilika svatého Petra byla až do roku 1990, kdy Jan Pavel II. vysvětil chrám Panny Marie Vítězné v Pobřeží slonoviny, největším křesťanským svatostánkem světa, ale ani uzmuté prvenství monumentálnosti budovy nic neubralo. Stavba je obrovská natolik, že pod její kopuli by se vešla celá Socha svobody i s podstavcem a ještě by kolem sebe měla dostatek prostoru.

Michelangoleva Pieta v bazilice svatého Petra, Vatikán
Michelangoleva Pieta v bazilice svatého Petra, Vatikán | Foto: Isifa/Thinkstock

Velikost pohltí už při samotném vstupu do baziliky. Všude kolem jsou sochy světců a náhrobky papežů, kazetový strop je zdobený zlatem, desky na podlaze vyznačují délky jiných katolických chrámů. Bronzová socha žehnajícího svatého Petra už má od dotyků a polibků věřících téměř dokonale vyhlazené nohy, Michelangelovou Pietou se už ovšem pokocháte pouze zpoza neprůstřelného skla. Vyjedete-li výtahem na střechu a zdoláte 323 schodů až k vrcholu kupole, budou nelidské rozměry tentokrát hrát pro vás a můžete se tak pokochat úchvatným výhledem na město.

Návštěva Sixtinské kaple vyžaduje naprostý klid, což sílu Michelangelových stropních maleb a všemožných fresek s biblickými výjevy jenom umocňuje. Největší skvost pak visí na stěně za oltářem, kde v obraze Poslední soud Michelangelo vyjádřil svůj rozpolcený osobní postoj k víře.

Kaple samotná spadá do areálu Vatikánských muzeí, jež se svými více než deseti tisíci sály představuje jeden z největších komplexů uměleckých sbírek na světě. Veřejnosti je přístupných zhruba sedm kilometrů tras a stihnout vše v rámci jednoho dne bohužel není v lidských možnostech. Za návštěvu však určitě stojí úžasnými freskami zdobené Raffaelovy síně či obrazárna s díly od Giotta, Rafaela, Caravaggia nebo Leonarda da Vinciho.

Vatikánské zahrady zaujímají více než polovinu městského státu
Vatikánské zahrady zaujímají více než polovinu městského státu | Foto: Isifa/Thinkstock

Drobnějšími uměleckými díly jsou roztroušená i po Vatikánských zahradách, podívat se do nich ovšem můžete jen se zaplacenou prohlídkou. Kromě několika soch a státních budov se vám naskytne pohled na často velmi exotické druhy rostlin a park obývají třeba i různé vzácnější druhy ptáků.

Příjemná pak na Vatikánu je jeho dobrá finanční i cenová dostupnost. Zpáteční letenky do Říma se dají sehnat už od čtyř tisíc korun, dovolená v podobě eurovíkendu začíná těsně za šestitisícovou hranicí. Do některých částí si ještě vyhraďte příslušné částky na vstupné.

 

Právě se děje

Další zprávy