Ženeva - Ruská vojska zanechala Gruzii v plamenech. Hoří nebo již lehla popelem nejen lidská sídla, ale i téměř 280 hektarů lesa.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) varuje, že gruzínsko-ruské válce mohu padnout za oběť klíčové chráněné oblasti v zemi.
Vlivná organizace dokonce vyzvala "všechny strany schopné pomoci likvidovat lesní požáry ve střední Gruzii ke společné práci na jejich uhašení", uvedla agentura AP.
Lesy hoří především v oblasti Borjomi, asi 70 kilometrů od Gori a 60 kilometrů od hlavního města Tbilisi.
Gruzie viní Rusy, ti vinu popírají
Gruzínský ministr zahraničí uvedl, že se oblast Borjomi stala cílem ruských vrtulníků shazujících na desítky míst zápalné bomby.
Rusové to však odmítají.
Mluvčí ruského ministerstva obrany agentuře Ria Novosti řekl, že "Rusko nemá s lesním požárem v Borjomi nic společného". Pokud prý bude Rusko požádáno, je připraveno Gruzíncům v boji s plameny pomoct.
Hoří domov ohrožených druhů
Podle WWF byly ohněm zasažené oblasti domovem vzácného jelena kavkazského a mloka kavkazského. V oblasti žily také populace medvědů, rysů a vlků.
"Pozorovatelé, kteří jsou přímo na místě, nám sdělili, že 250 až 280 hektarů lesa na obou březích řeky Kura shořelo nebo je stále v plamenech," tvrdí zástupci fondu.
Oheň ohrožuje také národní park Borjomi-Kharagauli asi 125 kilometrů jihozápadně od Tbilisi.
V parku se nachází zdroj minerální vody Borjomi, která je významným gruzínským exportním zbožím.